Zástupcovia združenia Samosprávne kraje Slovenska (SK8) a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) so znepokojením sledujú snahy predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen oslabiť kohéznu politiku Európskej únie, ktorej vzorom by mohol byť model nástroja obnovy a odolnosti, tzv. Recovery and Resilience Facility - RRF.
Podľa tohto modelu by došlo k centralizácii eurofondov, čo by vo výraznej miere oslabilo efektívnosť tejto politiky po roku 2027, keďže modelu chýbajú zásady prístupu založeného na územiach, konvergencii, viacúrovňovom riadení a partnerstve, ktoré sú pre súčasnú kohéznu politiku jedinečné. Nový model predstavila v rámci svojej opätovnej kandidatúry na predsedníčku Európskej komisie, pričom združenia SK8 a ZMOS zdieľajú obavy predsedu Európskeho výboru regiónov, Vasco Alves Cordeira. Nový model je v rozpore s cieľom Zmluvy pre Územnú kohéziu (článok 174 Zmluvy o fungovaní EÚ).
Kohézna politika EÚ má strategický význam pre všetky európske regióny a dlhodobo prispieva k ekonomickému rastu, sociálnej súdržnosti a udržateľnému rozvoju územia na základe jeho potrieb. Akékoľvek oslabenie tejto politiky by mohlo negatívne ovplyvniť regióny a ich schopnosť reagovať na nové potreby a výzvy.
“Vyzývame na zachovanie silnej kohéznej politiky, ktorá rešpektuje princípy partnerstva a subsidiarity, ako aj na zabezpečenie dostatočných finančných prostriedkov pre územných aktérov na obdobie 2028-2034. Zároveň je potrebné posilniť dialóg medzi Európskou komisiou a európskymi regiónmi, aby sa zabezpečilo, že práve obce, mestá a kraje priamo v území budú mať významnú úlohu pri príprave a realizácií kohéznej politiky EÚ. Našou dlhodobou snahou je regionálne rozdiely zmierňovať, nie naopak,” povedal predseda SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič.
Zástupcovia samospráv sú presvedčení, že zachovanie silnej kohéznej politiky EÚ je nevyhnutným predpokladom pre zabezpečenie harmonického vývoja EÚ. Regionálne rozdiely v rámci EÚ v kontexte jednotného trhu bez silnej kohéznej politiky krytej adekvátnymi finančnými zdrojmi predstavujú výrazné riziko prehlbovania rozdielov regiónov v rámci EÚ a v konečnom dôsledku neželaného zníženia dôveryhodnosti EÚ u obyvateľov členských štátov.
V nadväznosti na súčasné európske diskusie o zmene smerovania kohéznej politiky združenia ZMOS a SK8 sa pripojili k iniciatíve Kohéznej aliancie. Deklarácia tejto aliancie bola prijatá na Európskom summite miest a regiónov v marci 2024 a podporuje pokračovanie kohéznej politiky ako základného piliera EÚ.
“Mestá, obce a regióny sú základnými poskytovateľmi verejných služieb a významnými verejnými investormi. Vykonávajú kompetencie v oblastiach, v ktorých môže EÚ prijímať nariadenia, ako napríklad výstavba a infraštruktúra, doprava a mobilita, vzdelávanie, voda a odpadové hospodárstvo, sociálne začlenenie, životné prostredie, prispôsobovanie sa zmene klímy, miestny a regionálny hospodársky rozvoj, zdravie a ďalšie. Odhaduje sa, že 70 % regulácií EÚ si vyžaduje implementáciu opatrení na miestnej alebo regionálnej úrovni. V tejto súvislosti je prirodzené pokračovať v kohéznom a územnom prístupe v budúcej kohéznej politike EÚ s dostatočnou flexibilitou na financovanie nových priorít vychádzajúcich z potrieb územia. Miestny a integrovaný územný prístup sa musí odrážať vo všetkých fondoch a politikách EÚ, pretože tie sa nakoniec implementujú v našich obciach, mestách a regiónoch,” uviedol Jozef Božik, predseda ZMOS.
Združenia SK8 a ZMOS preto v tejto veci dňa 15. júla 2024 adresovali list novozvoleným slovenským poslancom v Európskom parlamente a predsedovi Európskeho výboru regiónov, aby zdôraznili dôležitosť územnej, sociálnej a hospodárskej súdržnosti počas vypočúvania a hlasovania v Európskom parlamente o znovuzvolení Ursuly von der Leyen za predsedníčku Európskej komisie, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 18. júla 2024.
V priebehu nasledujúcich mesiacov oslovia združenia všetkých slovenských europoslancov s pozvaním na stretnutie k spoločnému stolu ku kohéznej politike po roku 2027.
29.05.2018 - Článok
11.06.2019 - Článok
22.02.2022 - Stránka
13.06.2019 - Článok
25.03.2024 - Článok
11.10.2024 - Článok
21.02.2022 - Organizácia
24.10.2024 - Článok