V Dunajskej Strede v Chráme Božom evanj.a.v. cirkvi sa uskutočnila slávnosť na počesť 1150. výročia príchodu vierozvestov sv. Cyrila a sv. Metoda pod názvom PROGLAS. Podujatie organizovali TTSK, Žitnoostrovské osvetové stredisko a Evanj.farský úrad . Slávnosť bola venovaná verejnosti, ale predovšetkým mládeži a deťom, ktorí v čase štátneho sviatku 5.07. majú prázdniny.
V úvode programu sa prítomným prihovorili domáci farár Mgr. Jozef HORŇÁK a riaditeľka ŽOS Jana Svetlovská. Program sa začal modlitbou - spievaným OTČENÁŠOM v staroslovienčine v podaní pána farára J. Horňáka a v doprovode organu, na ktorý hrala hudobná pedagogička ZUŠ Zuzana Ráczová. Tento moment bol tak silný, že nasledovala pauza, ktorá nebola v scenári - chvíľa úprimného ticha, dokazujúca aj to, že našu mládež zaujme hodnotná ponuka ... nielen tie, o ktorých sme my dospelí presvedčení... V hľadisku sedeli deti a mládež základných i stredných škôl mesta, so slovenským i maďarským vyučovacím jazykom, pedagógovia, domáci veriaci a prisadli si i náhodní okoloidúci, turisti.
Program v réžii metodičky ŽOS Mgr. Ingrid Molnárovej, pokračoval skladbami majstrov – organovou hudbou s príspevkom priečnej flauty, na ktorú hrala talentovaná žiačka ZUŠ Emese Sáha. Centrálnym bodom programu bol dokumentárny film,
pod názvom Tradícia a prítomnosť sv. Cyrila a Metoda v Nitre. Na znak úcty k 1150. výročiu príchodu vierozvestov ho vytvorili tento rok študentky Súkromnej SOŠ s vyučovacím jazykom maďarským na Neratoviskom námesti v D. Strede - Krisztína Hodossy a Krisztína Borbély pod vedením Dr. Ladislava Vízkeletiho /k vzniku tohto filmu ešte prinesieme informácie / a s odb. spoluprácou Attilu Pőtheho. Prítomní sa slovom i obrazom dozvedeli mnohé zaujímavé informácie zo života týchto svätcov, ale aj zo starobylej a súčasnej Nitry. Je nesmierne hodnotný fakt, že takéto dielo vzniklo v kolektíve mladých ľudí s maďarským materinským jazykom.
Program gradoval a o vyvrcholenie sa postarala skupina talentovaných študentov SRDCE EURÓPY, ktorá hudobno-poetickým pásmom sprítomnila poéziu Štúrovcov, verše Sama Chalúpku, Andreja Sládkoviča, ale aj ľudové či moderné piesne. Pôsobivý program s mládežou pripravila profesorka Gymnázia L. Dúbravu Mgr. Alica Tóthová.
V úvode podujatia evanjelický kňaz prezradil okrem iného aj to, že nedávno si až z južnej Kórey vyžiadali zo spolku J.A. Komenského /taký tam majú!!!/ prednášky nášho prof. Igora Kišša , okrem iného aj na tému životy a dielo sv. Cyrila a Metoda . ..
O to viac je potešujúce, že odkaz týchto nositeľov svetla našej novodobej kultúry, ich obete a posolstvá žijú aj dnes. Aj a hlavne na Slovensku, hoc nebolo to samozrejmosťou. Musíme sa naučiť si vážiť osobnosti našej histórie, spoznávať ich a udržiavať ich dielo živé. Aj takouto slávnosťou, na ktorú nebolo potrebné zhromažďovať prostriedky, ale hlavne talenty a dobrú vôľu.
V závere podujatia boli v mene TTSK a Žitnoostrovského osvetového strediska účinkujúcim odovzdané štýlové PAMäTNÉ LISTY na znak vďaky za nezištný príspevok k tejto slávnosti.
Jana Svetlovská
12.11.2024 - Článok
04.11.2024 - Článok
04.11.2024 - Článok
18.11.2024 - Článok
28.08.2017 - Článok
12.10.2017 - Článok
11.11.2016 - Článok
22.10.2018 - Článok
17.09.2017 - Článok