Aktivity Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch v spolupráci s Olympijskym výborom a sieťou coubertinovských škôl

Publikované: 11.09.2019/ Aktualizované: 21.02.2022

V dňoch 24. a 25. júna 2019 sa vo Vysokých Tatrách stretli najlepšie družstvá základných a stredných škôl v online vedomostnej súťaži o olympizme. Do finále postúpilo šesť štvorčlenných družstiev zo ZŠ a päť zo SŠ. Keďže dve družstvá stredných škôl sa ospravedlnili, vo finále súťažili iba tri družstvá stredných škôl.
Samotné finále malo dve kolá. V prvom sa súťažiaci predstavili vlastnou prezentáciou na tému Olympijský deň a v druhom súťažili vo vedomostnom teste. Vedomostný test bol zameraný na úspechy olympionikov zo Slovenska na olympijských hrách v období rokov 1918 – 1992 a na 125. výročie založenia Medzinárodného olympijského výboru.
Víťazom v kategórii stredných škôl sa stalo družstvo z Gymnázia Pierra de Coubertin v Piešťanoch v zložení M. Špacír a B. Blštáková , T Kublová Sp a J. Štefanka (58,8 b), za nimi sa umiestnili študenti zo Spojenej školy – organizačná zložka: Stredná športová škola v Nitre (45,8) a na treťom mieste skončili študenti Obchodnej akadémie Watsonova Košice (44,6).
Ceny, ktoré venoval SOŠV, víťazom odovzdali podpredseda SOA a predseda poroty Ján Grexa a členka SOA Viera Bebčáková. Členmi poroty boli spolu s Lenkou Tlučákovou z Fakulty športu Prešovskej univerzity aj štyria olympionici, ktorí sa v družnej besede podelili o svoje zážitky zo svojej športovej kariéry - bronzový medailista zo ZOH v biatlone Pavol Hurajt, sánkari Mária Jasenčáková, Katarína Šimoňáková a akrobatická lyžiarka Zuzana Stromková. Besedu s olympionikmi a celú súťaž moderoval člen SOA Igor Machajdík.
V Dňoch 21.-24.7. sa žiaci V. Valovičová, S. Ciklaminiová a R. Hadbáby zúčastnili spolu s delegáciou Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Európskeho mládežníckeho festivalu v Baku, Azerbajdžane. Na otváracej ceremónii z hľadiska povzbudili slovenských športovcov, na ďalší deň sa v olympijskej dedinke stretli s partnerskou školou z Baku a ambasádorkou programu, gymnastkou Barborou Mokošovou. Spolu so slovenskou delegáciou, vrátane podpredsedu vlády Richarda Rašiho a prezidenta SOŠV Antona Siekela, si pozreli kultúrny program a slovenský stánok, ktorý partnerská škola pre športovcov pripravila vrámci programu Olympijsky kultúrno-vzdelávací program (OCEP).
Partnerská škola pripravila pre žiakov zaujímavú exkurziu a zaviedla ich na posvätné miesto, kde horí večný oheň. Nachádzal sa v chráme, ktorý momentálne slúži ako múzeum a spoločnú návštevu ukončili spoločným obedom v tradičnej azerbajdžanskej reštaurácii.

Od 24.8. do 31.8. sa vo francúzskom Mâcone uskutočnilo v poradí 12. fórum škôl Pierra de Coubertina, na ktorom sa stretlo 24 delegácií z 22 krajín sveta. Gymnázium Pierra de Coubertina v Piešťanoch sa na ňom zúčastnilo v zložení B. Blštákovej, T. Kublovej a N. Pločekovej, E. Višňovskej, A. Beňačku, J. Štefanku a A. Aponyiho pod vedením p. profesorky E. Corticelli.
Počas celého týždňa žiaci spoznali mnohé kultúry, vytvorili si medzinárodné priateľstvá a prezentovali Piešťany a Slovensko ostatným krajinám. Hlavnou ideou bolo šírenie olympijských ideálov, a preto sa športové súťaženie nieslo v duchu rešpektovania súpera a prekonávania vlastných hraníc. Súťažilo sa v piatich disciplínach: beh, skok do diaľky starovekým štýlom, tj. s kilovým závažím, plávanie a vozičkársky petanque, a žiaci si tiež vyskúšali basketbal či ping pong sediac na invalidných vozíkoch. V rámci súťažných disciplín sa všetci žiaci umiestnili na popredných priečkach a odniesli si ocenenie "Coubertin Award".
Bohatý program zahŕňal aj rôzne art workshopy, na ktorých žiaci nacvičili moderné tance, gymnastickú zostavu, hrali divadlo vo francúzštine, vytvorili pieseň fóra (forum song) či navrhli forum banner. Denne sa zúčastňovali diskusií tykajúcich sa problémov súčasného športu, ale aj o olympizme ako takom. Každý na konci týždňa odprezentoval to, čo sa počas tých pár dní naučil.
Ako delegácia, žiaci spoločne absolvovali sprievod cez mesto Mâcon v tradičných myjavských krojoch a nakoniec zatancovali na námestí ľudový tanec. Slovensko odprezentovali v tom najlepšom svetle na tzv. Mini Expe, výstave, kde mala každá delegácia svoj stánok s tým najzaujímavejším zo svojej krajiny.
To najkrajšie z oblasti Burgundska mali žiaci možnosť vidieť počas návštevy stredovekého mesta Cluny.

V dňoch 1.-7.7. sa Eva Corticelli, koordinátorka pre výchovu k olympizmu, zúčastnila spolu s ďalšími piatimi učiteľmi coubertinovských škôl 13. ročníka medzinárodnej konferencie pre pedagógov v Starovekej Olympii v Grécku. Program pozostával z prednášok na tému „Šírenie mieru prostredníctvom šírenia olympijskych myšlienok,“diskusií týkajúcich sa aktuálnych spoločenských problémov a možnosti ich riešenia prostredníctvom športu, či prehliadky olympijského múzea a miesta konania starovekých olympijskych hier.
 

Podobné

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek