V súvislosti so zhoršením epidemiologickej situácie v Trnavskom kraji boli začiatkom januára 2021 prijaté zmeny v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Župa sa dohodla s ambulantnými lekármi pôsobiacimi vo všetkých siedmich okresoch kraja na poskytovaní zdravotnej starostlivosti nad rámec ich ordinačných hodín, a to až do 16. hodiny. Opatrenie má za cieľ znížiť nápor na urgentné príjmy nemocníc.
„Čas poskytovania zdravotnej starostlivosti v ambulanciách sme predĺžili do 16. hodiny po dohovore s vedením župy a piatich nemocníc v Trnavskom kraji. Chceme znížiť nápor pacientov na urgentné príjmy a tým pomôcť zvládnuť neľahkú situáciu našim kolegom v nemocniciach. Pacientov prosíme, aby sa obracali na ambulancie svojich obvodných lekárov a lekárov špecialistov. Veríme, že spoločnými silami a disciplínou túto neľahkú situáciu zvládneme,“ uvádzajú ambulantní lekári vo výzve verejnosti.
Vzhľadom k výrazne zhoršenej epidemiologickej situácie a nekontrolovanému komunitnému šíreniu infekcie Covid-19, lekári a kraj prosia ľudí o svedomite dodržiavanie zákazu vychádzania a preventívnych opatrení, z ktorých najefektívnejšie je obmedzenie akékoľvek kontaktu s inými osobami.
„S ambulantnými lekármi v kraji sme od začiatku pandémie v pravidelnom kontakte. Vzájomne sa informujeme o aktuálnom vývoji situácie a pružne naň reagujeme, čoho dokladom je aj aktuálne zvýšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.
Z dôvodu presunu časti zdravotníkov na lôžkové časti nemocníc sa činnosť odborných ambulancií v nemocniciach od 4. januára 2021 dočasne obmedzuje, respektíve pozastavuje. Pacientom, ktorí sú sledovaní v odborných ambulanciách v dunajskostredskej, galantskej, piešťanskej, trnavskej a skalickej nemocnici, sú konzultácie i predpisovanie liekov zabezpečené aj v odborných ambulanciách mimo nemocníc v štandardných ordinačných hodinách. Rozšírený režim fungovania
do 16. hodiny je vyhradený na akútne ošetrenia pacientov.
Pacientom objednaným na prvé vyšetrenie alebo plánovanú kontrolu sa odporúča vopred telefonicky kontaktovať lekára špecialistu a dohodnúť sa na postupe. V prípade stabilizovaného stavu je možné niektoré plánované kontroly odložiť o pár týždňov bez rizika negatívneho vplyvu na zdravotný stav.
Pokračovane v nastavení pacientov na liečbu lekári vyhodnocujú prioritne telefonicky, pričom v prípade potreby predpisujú lieky elektronicky. Fyzickú kontrolu sa lekári snažia načasovať tak, aby minimalizovali kontakt medzi pacientmi. Neodkladná zdravotná starostlivosť je zabezpečená v plnom rozsahu.
„Do ambulancií distribuujeme ochranné prostriedky a najnovšie aj antigénové testy, aby lekári a sestry mohli pokračovať v ošetrovaní pacientov v adekvátnych podmienkach,“ doplnila riaditeľka Odboru zdravotníctva Úradu TTSK Lucia Šmidovičová.
Galantská nemocnica je od 7. januára 2021 takzvanou červenou nemocnicou, ktorá prijíma pacientov s ochorením Covid-19 z Trnavského a Nitrianskeho kraja. Jej urgentný príjem ostáva k dispozícií pre všetkých pacientov, rovnako aj detské oddelenie s pohotovosťou. Nemocnica bude ďalej zabezpečovať aj pôrody v akútnom režime.
Prehľad všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a lekární v Trnavskom kraji je k dispozícii na https://www.e-vuc.sk/ttsk.html?page_id=406.
V uplynulom období trnavská župa zaviedla bezplatný online systém objednávania sa pacientov k lekárom v slovenskom i maďarskom jazyku na www.objednatvysetrenie.sk.
V roku 2020 sa počet zapojených ambulancií doň zvýšil z 35 na 65.
13.12.2024 - Článok
15.02.2022 - Stránka
28.10.2021 - Stránka
11.12.2024 - Článok
15.11.2021 - Stránka
18.03.2022 - Organizácia
23.12.2024 - Článok
02.01.2025 - Článok