Generálka vysokoškolského života

Publikované: 29.11.2019/ Aktualizované: 21.02.2022

Žiaci tretieho ročníka SOŠ informatiky a služieb s v.j.m. v Dunajskej Strede sa na týždeň stali vysokoškolskými študentmi v rámci projektu Mini-Erasmus
Future Generation Europe je organizácia určená na podporu vzdelávania mladých vo veku od 16 do 25 rokov. Základnou myšlienkou organizácie je, že mladým ľuďom treba poskytnúť prehľad o možnostiach a príležitostiach, aby dosiahli úspech v pracovnom aj osobnom živote. Na dosiahnutie tohto cieľa organizácia vytvára jedinečné projekty, ktoré poskytujú informácie o štúdiu na univerzite a podporujú dosiahnutie dostatočnej sebadôvery a aktívneho prístupu k osobnostnému a profesionálnemu rastu.

Jedným z najúspešnejších projektov organizácie je štvordňový projekt Mini-Erasmus, umožní stredoškolákom počas štyroch dní navštíviť skutočné vyučovanie vysokých škôl v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a takto spoznávať svojich budúcich spolužiakov a učiteľov.

Štyria žiaci tretieho ročníka dunajskostredskej Strednej odbornej školy informatiky a služieb s vyučovacím jazykom maďarským sa rozhodli, že tohto roku sa chopia tejto skvelej šance a zapoja sa do projektu. Traja, Dominik Csepy, Gergely Fogas a Marek Máťaš sa zaregistrovali na Fakultu matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského a Dávid Huszárik na Fakultu informatiky a informačných technológií na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Pri online registrácii žiaci mali uviesť svoju motiváciu ku štúdiu na zvolenej škole a doterajšie výsledky v danom odbore. Prešiel týždeň – dva a zazvonil telefón so správou, že všetci štyria boli vybraní, aby sa mohli zúčastniť podujatia a na vlastnej koži zažiť všetko, pozrieť sa na to, čo všetko sa možno na nej naučiť. V ten istý deň sme dostali ďalšie telefonáty, ozvali sa tútori - študenti vysokých škôl, ktorí za úlohu mali po štyri dni sprevádzať stredoškolákov po vysokých školách a pridružených podujatiach. Nadviazali sa elektronické kontakty s tútormi, rýchlo sa rezervovalo ubytovanie, vybavili sa cestovné lístky a všetko bolo pripravené na veľké dobrodružstvo.

V nedeľu 17.novembra žiaci už o jednej poobede vyrazili vlakom do Bratislavy, ubytovali sa a plní očakávania sa zhromaždili so stovkami svojich rovesníkov v hlavnej budove Slovenskej technickej univerzity na otvorení projektu. Už tam dostal každý žiak svoj denný program na ďalšie tri dni, teda presne vedeli, aké prednášky a workshopy budú mať. Od pondelka do stredy sa žiaci zúčastnili prednášok v oblasti programovania, počítačovej grafiky, databázových systémov, počítačových systémov, tvorby hier, virtuálnej reality, dozvedeli sa mnoho zaujímavých vecí o efektívnosti algoritmov, zložitosti a strojovom učení na FMFI UK.

Na FIIT STUBA na žiakov čakali pozoruhodné odborné prednášky z oblasti aplikovanej matematiky a robotiky, pričom navštívili aj Slovenskú organizáciu pre vesmírne aktivity, Slovenské high-tech laboratórium a Národné centrum robotiky.

Poobedia a večere boli tiež plné zážitkov, pre žiakov sa zorganizovali workshopy a Networking Night, kde sa mladí ľudia mohli stretnúť s vystavovateľmi – firmami, neziskovými organizáciami a inštitúciami, a tým pádom dostali informácie priamo od nich o príležitostiach, ktoré im trh ponúka.

V stredu večer sa uskutočnilo veľké záverečné podujatie, žiaci si prehĺbili priateľstvo so svojimi novými kamarátmi z celého Slovenska, vymenili sa kontakty a vo štvrtok pred obedom sa na hlavnej stanici rozlúčili vo viere, že o dva roky sa stretnú ako spolužiaci na zvolených fakultách. Dovtedy však treba pokračovať svedomito a cieľavedome v snahe získať vedomosti na strednej škole, aby sa potom sny mohli premeniť na skutočnosť.

 

Chcela by som sa poďakovať v mene žiakov všetkým rodičom a vedeniu školy za podporu a poskytnutie šance žiakom, aby si mohli uvedomiť, že svet je veľký a majú pred sebou možnosti, ktoré si doposiaľ ani neuvedomili.

 

Monika Magyaricsová

triedna učiteľka III.D a učiteľka informatiky

Podobné

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek