Na pozvanie učiteľa gymnázia doc. Petra Rusnáka prišli študentom prednášať pracovníci regionálneho centra Europe Direct v Senici a pár dní na to aj európsky poslanec Ivan Štefanec. Lektori európskeho centra v Senici prednášali gymnazistom o hodnotách a benefitoch európanstva, aktuálnych európskych témach a o súťaži Mladý Európan, na ktorej sa už niekoľko ročníkov pravidelne umiestňujú piešťanskí gymnazisti medzi víťazmi. Lektori interaktívnou a súťažnou formou predstavili študentom gymnázia, ktoré je ambasádorskou školou Európskeho parlamentu v Štrasburgu, reálie fungovania európskych inštitúcií, pestrosť národných špecifík členských štátov ako aj aktuálne výzvy viacerých európskych politík. V piatok, 25. októbra 2019 poctil študentov piešťanského gymnázia svojou návštevou europoslanec Ivan Štefanec, člen poslaneckého Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Ťažiskom odbornej prednášky na tému malé a stredné podnikanie na Slovensku a v EÚ boli vízie Európskej komisie do budúcich piatich rokov. Malé a stredné podniky dnes vytvárajú dve tretiny pracovných miest európskej ekonomiky, a práve preto by ich podpora mala byť jednou z priorít Európskej komisie. Za riešenie europoslanec navrhuje dobudovanie spoločného trhu v oblasti služieb, voľný pohyb informácií a zdokonalenie infraštruktúry v rámci digitálneho trhu. Riešiť treba i nedostatočnú finančnú podporu malých podnikov a startupov, ktorej následkom je odliv firiem z územia EÚ. Podľa Ivana Štefanca je kľúčové aj uzatváranie obchodných dohôd s tretími krajinami, ktoré malým a stredným podnikateľom uľahčujú prístup na nové trhy.
V neposlednom rade je prioritou aj rozvoj zručností vďaka dotáciám na rekvalifikačné projekty a podpora študentov a mladých podnikateľov formou projektu Erasmus. Spontánne vytvorený priestor na diskusiu zvedaví gymnazisti plne využili na načerpanie nových poznatkov v oblasti ekonomického lobbingu v Europarlamente a environmentálnych politík. Študentov zaujímali názory europoslanca na brexit, potenciálne následky brexitovej politiky na možnosti štúdia vo Veľkej Británii, či postoj k situácii v Sýrii. Významná časť diskusie bola venovaná aj aktuálnej politickej situácii na Slovensku. Gymnazisti vyjadrili túžbu po náprave poničeného fungovania právneho štátu na Slovensku. Veríme, že aktuálne informácie z kuchyne europolitiky pomôžu súťažnému tímu mladých európanov v roku 2020, aby zopakovali úspech ich starších spolužiakov - tohtoročných absolútnych víťazov krajského kola Mladého Európana.
Text: Katarína Baďurová, septima
Foto: Ivan Stefanec, Europe Direct
10.12.2013 - Článok
21.02.2022 - Organizácia
21.02.2022 - Organizácia
21.06.2022 - Stránka
21.02.2022 - Organizácia
19.11.2024 - Článok
21.02.2022 - Organizácia