Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s Krajskou inovačnou rozvojovou agentúrou (KIRA) a Dobrovoľníckym centrom Trnavského kraja organizoval tretí ročník krajského hackathonu s názvom Kiraton. Úspešné 24-hodinové podujatie sa prvýkrát konalo v priestoroch Elektrárne Piešťany, a to 22. a 23. septembra 2023. Víťazom krajského hackathonu sa spomedzi šiestich tímov stal tím Myška prepája, ktorý predstavil aplikáciu na prepájanie verejného a súkromného sektora s neziskovými organizáciami. Cieľom je efektívne osloviť nových dobrovoľníkov z radov študentov župných stredných škôl.
„Vznikom Dobrovoľníckeho centra Trnavského kraja sme spustili systematickú podporu dobrovoľníctva. Dlho sme si však kládli otázku, ako zvýšiť počet dobrovoľníkov z radov mladých ľudí a ako efektívne prepájať župné organizácie v tejto oblasti. Veľmi ma teší, že desiatky inovátorov po 24 hodinách práce priniesli kvalitné a užitočné nápady, ktoré reálne pomôžu rozvoju dobrovoľníctva v Trnavskom kraji. Aby neostalo iba pri slovách, s víťazným tímom budeme spolupracovať na uvedení ich nápadu do praxe. Tohtoročný víťazný tím Myška prepája dostal okrem finančnej odmeny 2.500 eur aj možnosť sa aktívne spolupodieľať na zavedení daného projektu do praxe s realizačným rozpočtom 10.000 eur,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.
Na treťom ročníku krajského hackathonu sa zúčastnilo celkovo 23 ľudí v šiestich tímoch. Počas 24-hodinového podujatia boli účastníkom k dispozícii mentori z akademickej obce sektora, neziskových organizácii a verejnej správy. Jednotlivé návrhy posudzovala počas záverečnej prezentácie trojčlenná odborná porota, ktorá víťazný tím odmenila sumou 2.500 eur.
Víťazom Kiratonu sa stal tím Myšky, ktorý vymyslel networkingovú aplikáciu na prepájanie verejného sektora, neziskových organizácií ako aj potenciálnych sponzorov, čoho výsledkom má byť efektívnejšie oslovenie dobrovoľníkov spomedzi študentov župných stredných škôl, ich ďalšie vzdelávanie a motivácia. Ako povedal Ivan Samko z víťazného tímu, „účasťou na Kiratone sme získali novú a hlavne pozitívnu skúsenosť. Vytvorila sa tu skvelá atmosféra, vďaka čomu sme nemali pocit, že o niečo súťažíme, pretože všetkých zúčastnených spájala rovnaká myšlienka – pomoc dobrovoľníctvu.“
Cieľom tretieho ročníka krajského hackathonu bolo hľadať riešenia na vytváranie podmienok pre dlhodobý, efektívny a systematický rozvoj spoločnosti, regiónu, ale aj samotných dobrovoľníkov. Išlo o oblasti aktívnej pomoci dobrovoľníkov, realizáciu vzdelávacích aktivít, vytvorenie dlhodobého dobrovoľníckeho programu, ale aj vybudovanie dostupných komunikačných kanálov.