Nová publikácia „Navzájom lepší“ je návodom na prevenciu syndrómu vyhorenia u zamestnancov zariadení sociálnych služieb

Publikované: 24.06.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

„Pracujúci v pomáhajúcich profesiách sú vystavovaní veľmi náročným situáciám, a to po fyzickej aj psychickej stránke. Hoci sa títo ľudia starajú o iných, im samotným často nemá kto pomôcť. Preto od roku 2019 realizujeme projekt 5P a postupne ním prejde všetkých viac ako 1.100 zamestnancov našich zariadení sociálnych služieb. Chceme sa im odvďačiť aj takýmto nefinančným benefitom. Veľmi ma teší, že v rámci projektu vznikla aj kniha s výstižným názvom Navzájom lepší, ktorej hlavnou myšlienkou je vyváženosť medzi pracovným a osobným životom,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič, ktorý publikáciu verejne uviedol vo štvrtok 24. júna 2021 v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského v Trnave po boku spoluautora publikácie, lekára Vladimíra Krčméryho.

„Počas pandémie sa viac ako kedykoľvek inokedy ukazuje, ako veľmi sme ako spoločnosť závislí na zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Preto by som si želal, aby sme si ich viac vážili a pomáhali im. Uvedenie publikácie trnavskej župy o zvládaní záťaže považujem za veľmi dobre načasované a ďakujem zaň,“ povedal Vladimír Krčméry.

Cieľom unikátneho projektu 5P je naučiť zamestnancov zariadení sociálnych služieb konkrétne techniky, ako zvládať fyzickú záťaž a emočné vypätie s cieľom predísť nástupu syndrómu vyhorenia. Vybrané postupy a rady sú zosumarizované na viac ako 200 stranách vzdelávacieho materiálu, ktorého súčasťou sú aj názorné ukážky praktických cvičení.

Kniha, rovnako ako projekt, vznikla v spolupráci trnavskej župy s tímom odborných lektorov zo spoločnosti Moderna Brain a občianskeho združenia Navzájom lepší na čele s koučkou Tatianou Pavlovičovou, ktorá súčasne pôsobí ako manažérka nového Centra sociálnych služieb Galanta.

„Chceli sme vydať signál všetkým zamestnancom v oblasti sociálnej starostlivosti, že je dôležité zaoberať sa prevenciou duševného a psychického zdravia. Čo je aj zámerom podporného projektu 5P. Počas pandémie sme flexibilne umožnili vzdelávanie v rámci projektu online formou. Aktuálne sme do projektu začlenili post-covidovú rehabilitáciu zamestnancov. Aj takto sa im snažíme prinavrátiť duševnú a telesnú pohodu,“ skonštatovala Tatiana Pavlovičová.

Jozef Viskupič, trnavský župan

Prečítajte si tiež

Ekologický čin roka 2024
Trnavský kraj realizuje 14. ročník súťaže Ekologický čin roka 2024. Aj tento rok ocení jednotl...
Prejsť na odber noviniek