Súťaž vyhlásila v závere roka 2020 Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj a na dnešnom podujatí na trnavskom Nádvorí ich predstavila verejnosti.
„Som rád, že sme predstavili výnimočné diela. Ich pridanou hodnotou je, že originálne vystihujú atraktivity a typické prvky Trnavského kraja. Tieto motívy sú krásne umelecky vyjadrené a otvárajú priestor predstavivosti, respektíve spomienkam. Náš kraj totiž nie je len krajom zážitkov, ale aj príbehov,“ prezradil trnavský župan Jozef Viskupič.
Tematicky mali návrhy zobrazovať turisticky atraktívne miesta z okolia Hlohovca, Piešťan, Trnavy, Záhoria a Žitného ostrova. „Počas pandémie sme sa snažili využívať rôzne formy propagácie Trnavského kraja a podpory umelcov. Preto sme usporiadali súťaž, do ktorej sa zapojil veľký počet súťažiacich so svojimi návrhmi. Veľmi nás potešila najmä vysoká umelecká kvalita prihlásených diel. Odborná porota nakoniec vybrala 15 návrhov, ktoré budú vystavené v turistických informačných centrách. Záujemcovia si ich môžu zakúpiť v Dunajskej Strede, Piešťanoch a Trnave,“ uviedol predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj a trnavský vicežupan Pavol Kalman.
Porota to nemala pri posudzovaní jednotlivých prác vôbec jednoduché. Pri svojom posudzovaní a výbere však museli brať ohľad aj na rovnomerné zastúpenie motívov a záujmových bodov.
„Z hojnej účasti autorov a diel nebolo ľahké vyberať. Napokon sme sa dohodli a z víťazných diel sme zložili celkom zaujímavú limitovanú kolekciu tematických risografík. Verím, že táto prvá kolekcia si nájde svojich fanúšikov a inšpiruje ich k cestám za lepším poznaním Trnavského kraja. Teší ma zároveň, že výtvarníci sa nezľakli komplikácií, ktoré im prináša technológia tlače riso,“ spomenul grafický dizajnér a odborný garant súťaže Róbert Paršo.
Výtvarné techniky variovali od jednoduchých kresieb, akvarelov, koláží a upravených fotografií, až po profesionálnejšie grafiky. Najčastejšie sa vyskytujúcimi motívmi boli vodné mlyny na Malom Dunaji, Smolenický zámok, kláštor Katarínka či Kostol svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch. Často vyobrazené boli aj príbehy Ludwiga van Beethovena, víly Ilony, Moravianskej Venuše, či piešťanského barlolámača. Výherné diela boli podpísané ich autormi.
01.03.2021 - Článok
17.06.2019 - Článok
11.12.2024 - Článok
10.12.2013 - Článok
15.02.2022 - Stránka
15.11.2021 - Stránka
22.11.2017 - Článok
23.05.2024 - Stránka