Prvé Technické lýceum v Trnavskom kraji

Stredná priemyselná škola technická v Trnave ponúka študentom nový študijný odbor technické lýceum, ktorý v sebe spája to najlepšie z gymnaziálneho a technického vzdelania. Absolventi získavajú nielen široké teoretické poznatky, ale aj praktické zručnosti v oblasti elektrotechniky, informatiky a ekonomiky.

Tento nový študijný odbor v rozhovore priblížil riaditeľ školy Ľudovít Šimun.

Prvé Technické lýceum v Trnavskom kraji - simun

Aké konkrétne zručnosti a vedomosti si študenti budú môcť osvojiť v rámci tohto odboru?

Študenti, ktorí si vyberú technické lýceum, sa budú učiť širokú škálu technických disciplín. V prvom rade sa budú venovať základom elektrotechniky, elektroniky, robotiky, IT technológií a priemyselného manažmentu. Naučia sa pracovať s najmodernejšími technológiami, programovať robotické systémy a softvérové aplikácie, projektovať technické zariadenia a spracovávať technickú dokumentáciu. Technické lýceum ponúka študentom jedinečnú kombináciu teoretického vzdelania a praktických skúseností. Spája výhody gymnázia s technickým vzdelaním, čím otvára dvere do sveta moderných technológií a inovácií. Štúdium zahŕňa široké spektrum odborných predmetov, ako sú elektrotechnika, elektronika, programovanie, priemyselný manažment, mikroprocesorová technika a technická angličtina. Súčasťou vzdelávania je aj odborná prax a možnosť pracovať na vlastných technických projektoch.

Absolventi navyše získavajú osvedčenie o odbornej spôsobilosti na prácu s elektrotechnickými zariadeniami podľa § 21 vyhlášky č. 508/2009 Z. z., čím si zvyšujú svoje šance na trhu práce.

Znie to ako veľmi náročný odbor. Aké kvalifikácie bude musieť mať učiteľský tím, ktorý bude tento odbor vyučovať?

Áno, je to pomerne náročný odbor,  práve preto bude potrebné, aby učitelia mali špičkové odborné kvalifikácie. Naši pedagógovia majú nielen vzdelanie v oblasti elektrotechniky, ale aj skúsenosti z praxe. Niektorí z nich budú mať aj certifikáty z odborných kurzov a školení, ktoré sú relevantné pre moderné technológie. Okrem toho sa budú pravidelne zúčastňovať na profesijných školeniach, aby držali krok s najnovšími trendmi v elektrotechnike.

Aké sú hlavné výhody tohto odboru pre študentov? Aké pracovné príležitosti a kariérne možnosti im môžu neskôr ponúknuť?

Technické lýceum predstavuje viacero výhod.. Po prvé, elektrotechnika je jednou z najrýchlejšie rastúcich oblastí, ktorá ponúka množstvo kariérnych príležitostí. Absolvent bude kvalifikovaný technický pracovník, ktorý má vedomosti a zručnosti z oblasti elektrotechniky, elektroniky a robotiky.

Svoje vedomosti a zručnosti bude využívať nielen pri projektovaní, konštrukcii, výrobe, pri prevádzke a údržbe elektrotechnických inštalácií, robotických zariadení, ale aj pri diagnostikovaní a odstraňovaní chýb. Pri projektovaní a návrhu dokáže poukázať a obhájiť výhody daného riešenia a spracovať technickú dokumentáciu. Je kvalifikovaný na výkon  primárnych manažérskych funkcií.

Bude mať vedomosti z oblasti IT technológií, programovania robotických zariadení i softvérových aplikácií, elementárne znalosti z oblasti ekonomiky a podnikania.

Zaujímalo by ma, prečo sa škola rozhodla otvoriť tento odbor práve teraz? Čo vás k tomu motivovalo?

Dôvodov na otvorenie technického lýcea je niekoľko. Po prvé, elektrotechnika je neoddeliteľnou súčasťou moderného sveta a vidíme, že na trhu práce je čoraz väčší dopyt po odborníkoch v tejto oblasti. Po druhé, vzhľadom na to, že v trnavskom samosprávnom kraji sa tento študijný odbor nenachádza a je dopyt na trhu práce po študentoch, ktorí budú mať technicko-ekonomické vedomosti a aj zručnosti.

Veríme, že naše technické lýceum poskytne mladým ľuďom skvelú príležitosť uplatniť sa na trhu práce alebo pokračovať v ďalšom vzdelávaní na vysokej škole technického smeru.

To určite znie veľmi prakticky. Aké vybavenie a technológie budete študentom ponúkať pri vzdelávaní?

Máme špeciálne vybavené laboratóriá, ktoré zahŕňajú moderné nástroje, PC. Okrem toho budú študenti pracovať s profesionálnym grafickým 2D softvérom AutoCAD, pomocou ktorého vytvárajú 2D výkresovú dokumentáciu, ďalej študenti budú pracovať so softvérom SolidWorks, v ktorom sa naučia vytvárať 3D modely dielov, zostáv  a tak rozvíjať svoje dizajnérske zručnosti, ďalej budú pracovať so softvérom ProfiCAD, v ktorom budú vytvárať silnoprúdovú i slaboprúdovú elektro dokumentáciu. Všetko toto vybavenie je navrhnuté tak, aby študenti mali čo najreálnejší zážitok z technickej praxe.

Akým spôsobom sa plánujete zapojiť do spolupráce s firmami alebo odbornými inštitúciami v oblasti elektrotechniky?

Máme už niekoľko partnerstiev s firmami a technologickými centrami, s laboratóriami na Materiálovotechnologickej fakulte STU v Trnave, ktoré nám pomáhajú pri vytváraní praktických projektov a zabezpečovaní praxe pre našich študentov. Chceme, aby naši študenti mali priamu skúsenosť s reálnymi technologickými výzvami, preto plánujeme spolupracovať s podnikmi, ktoré sa zaoberajú vývojom a výrobou elektronických zariadení. Okrem toho organizujeme pravidelné odborné semináre a workshopy a súťaže, kde naši študenti môžu získať cenné informácie priamo od odborníkov z praxe.

Aký typ študentov by ste si predstavovali ako ideálnych pre tento odbor? Kto by mal záujem o štúdium na Technickom lýceu?

Technické lýceum je určené pre študentov, ktorí majú záujem o technológie, inovácie a chcú sa podieľať na vývoji a tvorbe nových technických riešení. Ideálnym kandidátom je ten, kto má záujem o prácu s elektronikou a má analytické myslenie, ale aj kreativitu, pretože elektrotechnika nie je len o teórii, ale aj o praktickej aplikácii vedomostí na rôznych projektoch. Tento odbor je vhodný pre študentov, ktorí sa zaujímajú o moderné technológie a chcú byť súčasťou technických revolúcií, ktoré nás čakajú v najbližších rokoch.

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor, pán riaditeľ. Prajeme vám veľa úspechov pri otváraní tohto nového odboru a veríme, že bude mať veľký úspech medzi študentmi.

Ďakujem, bolo mi potešením. Verím, že náš nový odbor bude prínosom pre našich študentov a že sa im podarí úspešne vstúpiť do sveta elektrotechniky. Rád by som tiež poďakoval všetkým našim pedagogógom a odborným partnerom, ktorí nám pomáhajú tento projekt realizovať. Tešíme sa na nový školský rok.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek