Psychologička Iveta Šefarová: „Buďme počas Vianoc sami sebou.“

Vianočné sviatky sú už v plnom prúde. Na jednej strane sa všetci veľmi tešíme na ich pokojné prežitie, no mnohí z nás sa určite nevyhnú sviatočnému stresu. Pečenie, varenie, upratovanie, zhon pri nákupe darčekov a do toho plný dom návštev... Treba povedať, že naše duševné zdravie dostáva zabrať.

Ako ostať v pohode aj počas sviatkov? Ako môžu vianočné prípravy ovplyvniť duševné zdravie? Odpovedala psychologička PhDr. Iveta Šefarová, PhD.

Čo je duševné zdravie a ako vyzerá človek, ktorý s ním má problém?

Svetová zdravotnícka organizácia definovala duševné zdravie ako stav pohody, kedy sa vieme vysporadúvať s bežnými výzvami a starosťami. Je to stav, kedy dokážeme zvládať stres a tešiť sa z maličkostí. Pri problémoch s duševným zdravím sú ľudia častokrát depresívni a úzkostní. Ľudia málo o seba dbajú, trávia veľa času v práci a menej doma. Vidíme, ako ľudia pracujú dlhé hodiny, aj počas noci. Následne sa to prejavuje, že sa ľudia sťahujú do seba, nenapĺňajú svoje potreby a dochádza k depresiám a celkovému zhoršeniu zdravotného stavu.

Duševne zdravý človek je človek, ktorý môže mať negatívne emócie alebo úzkosť. Avšak rieši situácie a vyrovnáva sa s nimi.

Pribúda ľudí, ktorí majú s duševným zdravím problém. Čím to je?

Jednou z príčin je, že máme veľa možností a strácajú sa hranice. Deti neučíme odolnosti voči situáciám. Je veľká hyperprotektivita zo strany rodičov, kedy sa snažia deti chrániť pred všetkým zlým. Život je o tom, aby sme vedeli prekonávať prekážky. My, ako ľudia nevieme predchádzať stresu a úzkostným stavom. Potrebujeme si budovať odolnosť, ktorej sa venuje málo pozornosti. Momentálne sa veľa ľudí zameriava na výkon, dokonalosť a porovnávanie. Je to obrovská záťaž. K tomu prispievajú aj médiá a sociálne siete. Náš nervový systém reaguje na informácie, aj na myšlienky o zlých veciach. Reaguje tak, ako keby sa stali, aj o potenciálne zlých veciach. Potom sa nám rozbúši srdce, zrýchli sa dýchanie, zvýši sa telesná teplota. Organizmus sa dostáva do stresu. Telo s dušou sú v úzkom kontakte.

Trnavský kraj otvoril moderné Psycho-sociálne centrum v Trnave. Ako hodnotíte tento krok?

Veľmi sa teším. Ako klinická psychologička sa už viem pozrieť spätne. Nárast telefonátov a urgentných požiadaviek je enormný. V minulosti sme na poliklinike robili dve a požiadavky pacientov neboli také náročné. V súčasnosti je potreba a záujem pacientov obrovský. Som rada, že sa župa angažuje aj v takýchto krokoch. Myslím si, že pacienti si nájdu dobrú starostlivosť, priestor pre seba, pomoc a kontakt s druhými. Človek uvidí, že v tom nie je sám. Aj iní ľudia potrebujú pomoc.

S akými problémami sa ľudia najčastejšie stretávajú počas vianočných sviatkov?

Predovšetkým naháňanie darčekov. V minulosti sme sa naozaj tešili na sviatky, lebo sme dostali rukavice, lebo sme dostali niečo, čo sme za ten rok nemali k dispozícii. Ale kamkoľvek sa teraz pohnete, máme dostupnosť všetkého, či už e-shopy alebo zásielkové služby. Médiá tiež vo veľkom prezentujú, čo všetko si môžeme kúpiť. Taktiež hovoríme o tom, že sa prehlbuje chudoba u občanov. Nechcem byť sociologička, ale chudoba je veľmi spojená s veľkým výskytom duševných ochorení. Takže aj ten rozdiel medzi očakávaním alebo predstavou, akú ponúkajú médiá, čo všetko si môžeme kúpiť a medzi realitou, vytvára obrovské napätie, či už časové alebo finančné. Takisto bežia v televízii romantické vianočné filmy, ktoré sú ideálne a zobrazujú, ako sa rodina stretne, ako všetko oslavuje, aké je všetko krásne a vyzdobené, čo nie je v realite celkom pravda. Problémy spôsobuje aj pocit nespokojnosti, nedostatok času na seba. Problémom je vidieť aj iných, susedov, rodinu, ktorí majú všetko pripravené a aj my to chceme mať.

Akým spôsobom môžu vianočné tradície ovplyvniť našu duševnú pohodu počas sviatkov?

To závisí od toho, ako strávi rodina čas. Je to postavené na určitých rituáloch, ktoré prinášajú to, čo je známe - pocit istoty a bezpečia. To je najdôležitejšia psychologická potreba. Čiže aj opakovanie istých rituálov má svoj význam. Takisto má význam to, že si rodina spoločne sadne, jej členovia sa spoločne rozprávajú, nekritizujú sa. Mám rada rozprávky a skvelým príkladom je film V hlave. Ak ste ju videli, poznáte, ako fungujú naše emócie. Aj radosť dokáže uznať, že smútok patrí k životu, čiže aj na Vianoce môžeme pokojne prežívať fázu smútku. Ide teraz o to, aby sme nerozmýšľali, čo by bolo, keby. Treba žiť pre danú chvíľu. Počas Vianoc sa tiež stretávame s tým, že sa snažíme vyhovieť ostatným, aby boli všetci spokojní, ale nie vždy to ide. Často zabúdame na seba, a preto je vhodné, aby sme aj počas Vianoc boli sami sebou.

Akým spôsobom môžeme potešiť ľudí, ktorí budú počas sviatkov osamotení?

V tomto zohrávajú dôležitú úlohu sociálne siete, cez ktoré sa môžu osamotení ľudia spojiť so známymi prostredníctvom videa, aby neostali cez sviatky sami. Pokiaľ by bol človek smutný, existujú aj rôzne linky psychologickej pomoci, kde môžete zavolať nonstop.

Čo robiť preto, aby sme sa čo najmenej hádali mali naozaj rozprávkovú pohodu?

Dobrým tipom je spoločne si pozrieť rozprávky. Ide o zažívanie spoločného momentu alebo rituálu, počas ktorého nemyslíme na negatívne veci, ktoré sa nám počas roka stali. Tiež je dôležité nemať očakávania, že všetci musia všetko do Vianoc splniť, ale aby si členovia rodiny rozdelili vianočné prípravy už vopred. Medzi základné emócie patrí aj hnev. Teraz ide o to, či to vieme spracovať a či vieme o tom hovoriť v pokoji bez toho, aby sme nevybuchli.

Aké posolstvo by ste odkázali ľuďom, aby sa počas Vianoc necítili zle?

Pozitívny postoj k sebe samému. Vždy sa dá určiť niečo, čo vieme na sebe oceniť. Nemusí ísť o veľké veci, ale urobiť si súhrn čo sa nám podarilo, kde sme boli úspešní. Treba si ale dávať pozor na narcizmus, pretože sa často snažíme o dokonalosť. Všade máme ideály krásy, ideály zdravia. Práve budovanie odolnosti, že dokážeme prijať veci, ktoré nefungujú, je správne. Pamätám si na známu, ktorá mi vravela, že mala najkrajšie sviatky, keď ich dieťa dostalo kiahne. Vôbec neriešili vianočné prípravy, ale boli zomknutí ako rodina. To je práve to posolstvo, ktoré všetkým želám.

💻 Celý rozhovor si môžete pozrieť na našom Youtube 👉https://youtu.be/wkEbql06NIU a vypočuť aj ako podcast.

✅ Apple Podcasts https://apple.co/2vZ09xs ✅ Spotify http://bit.ly/ttsk-podcast

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek