Doména trnava-vuc.sk je oficiálna. Toto je oficiálna webová stránka Trnavského samosprávneho kraja.
Oficiálne stránky využívajú doménu trnava-vuc.sk.
Táto stránka je zabezpečená
Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku.
Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.
Osobným pozvaním dekanky Fakulty prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, pani doc. RNDr. Ivety Dirgovej Luptákovej, PhD., sme dostali priestor priamo na akademickej pôde predstaviť našu tému udržateľnej mobility medzi študentmi tejto fakulty. Workshop sa ukázal ako skvelá príležitosť na výmenu názorov a návrhov, ktoré môžu zlepšiť kvalitu života v mestách a zároveň prispieť k zníženiu negatívnych dopadov na životné prostredie a zdravie obyvateľov.
Impulzom k zapojeniu študentov do diskusie o udržateľnej mobilite bola ich aktívna participácia na tvorbe „ideálneho mesta“ – miesta, ktoré bude bezpečné, zdravé a príjemné pre všetkých. V rámci tejto aktivity sa zamerali na hľadanie riešení, ktoré by zlepšili kvalitu života v mestách a znížili negatívne dôsledky individuálnej automobilovej dopravy. Preplnené cesty, zvýšená prašnosť a hluk, nebezpečné podmienky na cestách – to všetko sú dôsledky, ktoré každý deň zažívajú obyvatelia našich miest. Mladí študenti z Fakulty prírodných vied však nenechali veci len tak a vyzvali nás všetkých k činom.
Počas workshopu zadefinovali kľúčové potreby moderného mesta: bezpečnosť, efektívny presun, dostupnosť verejných priestranstiev a príjemné miesto na trávenie voľného času. „Priali by sme si bezpečné ulice, ktoré nebudú ohrozovať naše zdravie. Udržateľná mobilita je našou budúcnosťou. Dôležité je, aby sme si vzali príklad zo zahraničia, kde už implementujú efektívne riešenia. Riešenia, ktoré nám môžu pomôcť zlepšiť kvalitu nášho života, ako aj životného prostredia,“ vyjadrili sa študenti počas workshopu.
Študentov fascinoval príklad z iných krajín, kde sa mestské ulice a verejné priestranstvá transformovali na multifunkčné a živé prostredia, ktoré spájajú rôzne funkcie a zabezpečujú kvalitu života pre všetky vekové skupiny. „Urbanistické zmeny, ktoré sa zameriavajú na zlepšenie verejných priestranstiev a zníženie automobilovej dopravy, sú jedným z najlepších spôsobov, ako dosiahnuť udržateľný rozvoj miest. Príkladom môžu byť aj mestá, kde sa z frekventovaných a znečistených ulíc stali príjemné mestské zóny, vhodné pre deti, seniorov a všetkých obyvateľov,“ dodali študenti.
Jedným z navrhovaných riešení je zavedenie inovácií, ako sú telematické systémy, samostatné pruhy pre rýchly a bezpečný presun verejnou dopravou, či podpora elektromobility a zdieľanej mobility. Študenti tiež apelujú na otvorené rozhovory s predstaviteľmi samospráv a väčší dôraz na osvetu o výhodách udržateľnej mobility, ktorá má pozitívny dopad na naše zdravie. Aktívna mobilita, ako je chôdza alebo cyklistika, má množstvo zdravotných benefitov, ktoré si musíme uvedomiť. Každý z nás môže prispieť k zmene. Je čas prestať podceňovať vplyv dopravy na naše životy a začať zodpovedne pristupovať k otázke udržateľnej mobility, ktorá nám môže priniesť nielen ekologické, ale aj zdravotné výhody.