V Trnave sa Ekotopfilm predstavil so super programom

Publikované: 12.10.2017/ Aktualizované: 21.02.2022
12. 10. 2017 – Festival Ekotopfilm/Envirofilm prišiel vo štvrtok 12. októbra aj do Trnavy. Do Kina Hviezda priniesol výber tých najlepších filmov aktuálneho festivalového ročníka a jedinečnú diskusiu. Lákavý program začal už doobeda pre deti zo škôl. Od 16.00 h do 21.30 h bol program určený pre staršie ročníky.
O 16. hodine odštartoval dychberúcim filmom režiséra Erika Baláža ŽIVOT V OBLAKOCH, ktorý zachytáva divokú slovenskú prírodu a našu pýchu, Tatry.
Všetci radi jeme. Milujeme kuchárske programy v televízii, časopisy o varení a blogy o dobrom jedle. Ale ako je to možné, že takmer 50% nášho jedla končí ako odpad? Odpovede sa snažil priniesť zaujímavý dokumentárny film DOJEDZ TO: PRÍBEH O PLYTVANÍ JEDLOM, kde sa filmári a gurmáni Jen a Grant ponorili do sveta odpadkov z farmy, obchodov, až po ten ich z vlastnej chladničky.
Po filme zástupca TTSK odovzdal Cenu predsedu TTSK pani Oľge Sersenovej za dlhoročné aktivity a kvalitnú prácu v oblasti životného prostredia. Menovaná prispela svojou dlhoročnou, tvorivou a húževnatou prácou k rozvoju TTSK v oblasti životného prostredia a regionálneho územného plánovania.
Po tejto udalosti v rámci programu "mimo plátna" od 18. hodiny prebehla diskusia, ako žiť bez odpadov. Rozprúdila ju Ivana Maleš, autorka niekoľkých koncepcií pre reformu odpadového hospodárstva na komunálnej úrovni, spoluzakladateľka Inštitútu cirkulárnej ekonomiky. Ivana sa v súkromí snaží o zero waste spôsob života – tvorí iba 4% zmesového komunálneho odpadu. O tejto téme aktívne bloguje na svojom blogu Nezmar. V Trnave prezradila, ako sa dá niečo také dosiahnuť v slovenských podmienkach.
Po tejto inšpiratívnej diskusii festival pokračoval filmom SPOMAĽOVANIE RÝCHLEJ MÓDY Alexa Jamesa, známeho z britpopovej hudobnej skupiny Blur, ktorý sa vydáva na cestu za poznaním, s cieľom zistiť ako ,,spomaliť" dnešný trend tzv. rýchlej módy, teda nekonečného nakupovania a výroby šatstva v neetických podmienkach. Krátky film BUDÚCNOSŤ NAŠICH MIEST zachytával súčasný stav metropolitných miest a uvažoval nad budúcnosťou urbanizácie. Večer zakončil film GANGA: SVÄTÁ (ZNE)SVÄTENÁ RIEKA, ktorý je príbehom rieky, ktorú uctieva miliarda ľudí. 500 miliónov ľudí je na nej závislých. Je zdrojom života a inšpirácie, ako aj smrti, znečistenia a tragédie.
V roku 2017 TTSK podporil v rámci grantových programov množstvo projektov z okresu Trnava a v rámci svojich zelených aktivít podporuje aj festival Ekotopfilm – Envirofilm v trnavskom regióne.

Podobné

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek