V hoteli Jeleň V Hlohovci sa v posledný septembrový utorok konal workshop s názvom Projekt Trnavský kraj – región pre všetkých. Cieľom projektu je komplexné vytvorenie podmienok pre rozvoj cestovného ruchu na území Trnavského samosprávneho kraja. Jeho hlavnou témou bolo posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov a infraštruktúra cestovného ruchu. Na projekte sa začalo pracovať v januári 2011, jeho plánované ukončenie je v júni 2014. Do jeho uzavretia prebehnú ešte dva workshopy: v novembri 2013 v Dunajskej Strede a v júni 2014 v Šaštíne.
V Hlohovci otvoril toto pracovné stretnutie riaditeľ sekcie regionálneho rozvoja TTSK Marián Cipár. „Tento projekt je zameraný na podporu cestovného ruchu. Aj preto vznikla internetová stránka, ktorá podporuje cestovný ruch. Tá si kladie za cieľ propagovať náš kraj nielen v slovenčine, ale aj angličtine a maďarčine. Tento projekt je základom k tomu, aby sa kraj začal viac angažovať smerom k subregiónom." Marián Cipár ozrejmil ďalšie ambície projektu. Prvá sa týka Slovensko – rakúskej spolupráce, ktorá je vytvorená so spolkovou krajinou Burgenland. „Už v novembri vznikne v outletovom nákupnom centre Pandorf turisticko – informačné centrum pre oba kraje. Pandorf pojme viac ako štyri miliónov návštevníkov, ku ktorým sa môžu tieto informácie dostať." Dlhodobejšou ambíciou je založenie Krajskej inštitúcie cestovného ruchu. „Existujú okresné inštitúcie. Cieľom krajskej je posunúť lokálne aktivity smerom k ostatným krajom, ale aj do zahraničia."
Ďalším rečníkom bol primátor mesta Hlohovec Peter Dvoran, ktorý prezentoval podmienky cestovného ruchu v tomto okresnom meste. „Hlohovec je schopný vytvárať určitý kolorit prostredia, ktorý bude zaujímať pre všetkých návštevníkov regiónu . Ide o dlhodobú tradíciu vinárstva, záhradníctva, hubárstva, rybolovu, vodáctva, poľovníctva, cykloturistiky a pešej turistiky. Najzaujímavejším prírodným objektom Hlohovca sú prírodné a chránené útvary. Tento rok sa nám podarilo vybudovať náučný chodník Sedlická, ktorý sa nachádza v najjužnejšom výbežku Inovca. Z ostatných hnuteľných a nehnuteľných pamiatok je atraktívny zámocký areál s empírovým divadlom z roku 1802, ktoré je najstarším divadlom na Slovensku, ďalej kaštieľ, ktorý patrí k symbolom mesta, ale aj záhrady."
Ďalšími rečníkmi bol Erik Heidema, ktorý ako partner projektu pripravil Analyticko – strategický dokument. O kultúrno – historickom vývoji Hlohovca a jeho využití v cestovnom ruchu hovorila Soňa Koleničová z Vlastivedného múzea v Hlohovci. Mimoriadne zaujímavé príspevky predniesli Tomáš Chorvát a Alena Jelušová. Poslanec obecného zastupiteľstva v Koplotovciach prezentoval históriu obce a jej minerálne vody. Starostka Maduníc podmienky pre turizmus a cestovný ruch v Maduniciach.
O Food farm a vinárstve rečnil Dušan Danko a program zavŕšil príspevkom o astronómii v Hlohovci, jej histórii a súčasnosti riaditeľ Hvezdárne a planetária M. R. Štefánika Jozef Krištofovič.
Tatiana Brezinská
21.02.2022 - Organizácia
12.12.2013 - Článok
12.12.2013 - Článok
08.01.2019 - Článok
18.03.2022 - Organizácia
29.07.2024 - Článok
14.11.2019 - Článok