Župa pozýva na medzinárodnú konferenciu o duševnom zdraví

Trnavský samosprávny kraj, občianske združenie Navzájom lepší a Domov sociálnych služieb v Zavare pripravil 1. ročník medzinárodnej konferencie „Cestou k stálosti“.  Podujatie je ďalším rozšírením úspešného prvého podporného projektu pre pomáhajúce profesie „5P“ zameraného na prevenciu syndrómu vyhorenia a podporu mentálneho aj fyzického zdravia. Konferencia sa uskutoční vo štvrtok 9. marca 2023 v aule Pazmaneum Trnavskej univerzity v Trnave a je otvorená pre verejnosť.

„V náročnej dobe sprevádzanej sledom kríz je dôležitá podpora ochrany duševného zdravia, ľudskosti a tímovej spolupráce. Aj preto sme pred piatimi rokmi vytvorili prvý podporný projekt pre pomáhajúce profesie „5P“, ktorého vyvrcholením bol minuloročný festival zdravia v Galante. Ďalším pokračovaním úspešného projektu je aj nadchádzajúca medzinárodná konferencia v Trnave, na ktorú prijali pozvanie odborníci, za akého považujem aj českého psychiatra a spisovateľa Maxa Kašparů. Trnavský kraj pri tejto príležitosti navštívia aj zástupcovia Kraja Vysočina, ktorých náš projekt inšpiroval natoľko, že by ho chceli aplikovať aj v susednej Českej republike,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Súčasťou programu je predstavenie projektu „5P“, ktorý trnavská župa začala ako prvá na Slovensku realizovať v roku 2019 v Centre sociálnych služieb Galanta. Na konferencii vystúpi známy český psychiater a spisovateľ Max Kašparů, ktorý bude hovoriť o téme s názvom cieľ cesty. Ďalší odborníci poslucháčom priblížia ako prejsť od vyhorenia k radosti, aj ako vplýva na zdravie výživa alebo rozvoj všímavosti a súcitu.

„Víziou nášho združenia je v spolupráci s trnavskou župou vytvoriť holistické centrum duševnej, mentálnej a fyzickej rovnováhy, pretože to je cesta za lepším zdravím. Organizujeme viacero inšpiratívnych i aktívnych programov a poskytujeme tiež individuálne konzultácie a koučing. Verím, že aj vďaka tejto konferencii upriamime pozornosť na dôležitosť a najmä aktuálnosť témy psychického zdravia, ktoré vo veľkej miere ovplyvňuje aj to fyzické,“ uviedla Tatiana Pavlovičová z občianskeho združenia Navzájom lepší.

Pre trnavskú župu je sociálna oblasť jednou z priorít, a do jej skvalitňovania systematicky investuje. Pri rozširovaní a výstavbe moderných zariadení sa uchádza aj o zdroje z plánu obnovy. Okrem toho, chce župa dosiahnuť prechod z inštitucionálnej na komunitnú formu sociálnej starostlivosti, a to formou deinštitucionalizácie. V záujme kraja je aj prepájanie sociálnej a zdravotnej starostlivosti a aktuálne pripravuje rozšírenie siete mobilných hospicov a agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti.

Konferencia o podpore duševného a telesného zdravia je určená pre širokú verejnosť. Vstup je voľný. Svoju účasť môžete potvrdiť do piatka 3. marca na mail navzajom.lepsi@gmail.com

Projekt „5P“ vznikol na podporu pracujúcich v pomáhajúcich profesiách, a je realizovaný od roku 2019. V jeho rámci bola v roku 2021 uvedená kniha Navzájom lepší a neskôr Inšpiratívny diár na rok 2023. Do projektu „5P“, ktorý trnavská župa začala realizovať ako prvá spomedzi všetkých krajov, sa doposiaľ zapojilo viac ako 1.500 zamestnancov 21 zariadení sociálnych služieb, ktoré zriaďuje Trnavský samosprávny kraj.

Podobné

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek