100. výročie vzniku prvej Československej republiky

Publikované: 29.10.2018/ Aktualizované: 21.02.2022
29. 10. 2018 - Vznik prvej Československej republiky považujeme za výnimočnú historickú udalosť, ktorá pred 100 rokmi spojila osudy Čechov a Slovákov do spoločného štátu. Úspech projektu Československého štátu stál na troch pilieroch, bez ktorých by sa dejiny našich národov odvíjali celkom určite iným smerom. Nebol by možný bez priaznivej medzinárodnej situácie, predovšetkým bez otvorenej podpory víťazných mocností - USA, Francúzska, Talianska a Veľkej Británie. Nebol by možný bez dlhodobej koncepčnej a organizátorskej práce vedúcich osobností tzv. zahraničnej akcie - T.G.Masaryka, M.R.Štefánika, E.Beneša. Rovnako by však nebol možný bez aktívneho zapojenia Československých legionárov do bojov 1. svetovej vojne na strane spojencov.

Československá republika umožnila dovŕšenie národnej emancipácie Slovákov a to v priaznivom prostredí demokratického štátneho zriadenia. Napriek chybám a obmedzeniam, ktorým sa budovanie republiky nevyhlo, demokratický étos prvej Československej republiky sa stal v mnohých ohľadoch referenčným rámcom politickej kultúry Čechov i Slovákov a ich politických aktérov a to až do súčasnosti.
Príbeh Československa je príbehom unikátnom vzťahu dvoch bratských národov, Čechov a Slovákov. Napriek ukončeniu československej štátnosti, spoločná história a vzájomné porozumenie sú dedičstvom, na ktorom staviame aj v súčasnosti. Bratské vzťahy Čechov a Slovákov sú zároveň jedným z najdôležitejších vkladov našich národov do projektu Európskej únie.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW