Cezhraničný workshop projektu RegioCap SK-AT v Piešťanoch

Trnavský samosprávny kraj, ako vedúci partner projektu RegioCap SK-AT, zorganizoval dňa 29. apríla 2025 v Penzióne Benátky v Piešťanoch slovensko-rakúsky cezhraničný workshop zameraný na tému čistej mobility v kontexte so životným prostredím.
Projekt RegioCap SK-AT je realizovaný v rámci programu Interreg Slovensko – Rakúsko 2021 – 2027 a zameriava sa na podporu a koordináciu cezhraničného regionálneho rozvoja prostredníctvom využitia výsledkov už realizovaných projektov, posilnenia existujúcich sietí a vytvárania nových partnerstiev. Aktivity zahŕňajú tematické podujatia, študijné cesty a kapitalizáciu výstupov projektov, pričom dôraz sa kladie na synergiu výsledkov a zapojenie nových aktérov.
Cieľom moderovaného workshopu bolo zdieľať spoločne know-how a pozvaným účastníkom ukázať praktické, efektívne a motivačné nástroje prostredníctvom vystúpení odborníkov z oblasti udržateľnej mobility.
Projektová manažérka projektu RegioCap SK-AT Ing. Elena Horanová predstavila projekt účastníkom workshopu a zároveň ich oboznámila s doteraz zrealizovanými ale aj s plánovanými aktivitami v rámci projektu.
Na workshope sme privítali aj rečníkov z cezhraničných partnerských regiónov Dolné Rakúsko a Burgenland.
Zástupkyňa projektového partnera Wirtschaftsagentur Burgenland DIin Christine Zopf-Renner odprezentovala online projekt Clean Mobility, ktorý bol implementovaný v programe Interreg SK-AT 2014-2020.
Udržateľnú cykloturistiku vo Weinviertel, ekoturizmus na bicykli a podporu miestnych lokálnych pestovateľov predstavil pán Thomas Haselbäck z Weinviertel Tourismus.
Trnavský samosprávny kraj prezentovali Ing. Viera Múdra a Ing. Miriam Biskupičová, MBA s témou „Čistá mobilita v praxi: Multiplikátorky a ich prínos k udržateľnej doprave v TTSK“. Prezentovali prierez svojej činnosti a prácu s cieľovými skupinami, ktoré vykonávajú ako multiplikátorky projektu Clean Mobility.
Zástupkyne Ministerstva životného prostredia SR a Trnavského samosprávneho kraja, Ing. Katarína Mičáková a Ing. Marta Bejdáková, prezentovali za projekt POPUPLAIR – LIFE IP Ochrana kvality ovzdušia tému „Verejný priestor v okolí škôl a školských zariadení“ s praktickými ukážkami svojej práce, ktorá bola ocenená v národnej súťaži Európskeho týždňa mobility 1. miestom.
Tému elektromobility a nabíjacej infraštruktúry ako súčasť udržateľnej mobility a ekosystému komunitnej energetiky samospráv predniesol Ing. Richard Modrák z Klastra energetických komunít Slovenska.
Mg. Peter Rozsár z Mesta Trnava predstavil reálne zavádzanie elektromobilov do fleetov a predstavil elektro flotilu mesta a zároveň aj ďalšie udržateľné módy dopravy, ktoré mesto podporuje.
Rečníci svojimi inšpiratívnymi témami rozpútali podnetnú diskusiu a zároveň ponúkli poslucháčom inovatívne riešenia, ktoré môžu využiť v praxi. Zaujímavosťou workshopu bolo aj predstavenie elektrického automobilu vrátane možnosti skúšobnej jazdy pre účastníkov workshopu.
Partneri projektu a účastníci konferencie sa vzájomne dohodli, že budú naďalej podporovať aktivity zamerané na tému čistej mobility a udržateľnosti životného prostredia.