Na jednodňovú návštevu Trnavského samosprávneho kraja prišla delegácia Juhomoravského kraja. Viedol ju námestník hajtmana Juhomoravského kraja Roman Celý. V delegácii boli aj predseda Výboru pre medziregionálne vzťahy Juhomoravského kraja Václav Novák a predsedníčka komisie pre medziregionálne vzťahy Ilona Vágnerová – Žižková. Členmi boli predstavitelia komisií Juhomoravského kraja, regionálnej agentúry Južná Morava a obecnej samosprávy.
Prvou zastávkou bol Holíč, kde si hostia v sprievode primátora mesta Zdenka Čambala prezreli Holíčsky zámok.
V Senici sa zoznámili so športovou infraštruktúrou mesta. Sprevádzal ich primátor Senice Ľubomír Parízek a prezident FK Senica Viktor Blažek.
Poobede delegáciu prijal podpredseda TTSK Zdenko Čambal v Galérii Jána Koniarka v Trnave. Na prijatí sa zúčastnili aj podpredseda TTSK Augustín Hambálek, riaditeľ Úradu TTSK Dušan Guťan a riaditeľ galérie Róbert Nemeček, ktorý im predstavil kultúrnu ustanovizeň a jej súčasné smerovanie. Zdenko Čambal odprezentoval históriu a zaujímavé miesta kraja a hostia si pozreli aktuálnu súbornú výstavu s krajinárskou tematikou umelcov TTSK Rodný môj kraj.
Záver návštevy patril prehliadke mesta Vrbové a kúrie Mórica Beňovského, ktorou ich sprevádzal primátor mesta Ján Jánoška.
Hlavným cieľom návštevy bolo nadviazanie nových kontaktov v rámci miestnych samospráv.
Spolupráca medzi TTSK a juhomoravským krajom sa datuje od novembra 2004, kedy bolo podpísané memorandum o spolupráci. Juhomoravský kraj a Trnavský samosprávny kraj prejavili záujem o spoluprácu v oblasti výchovy a vzdelávania, v rozvoji cestovného ruchu a cezhraničnej spolupráce, v oblasti životného prostredia a regionálneho rozvoja. Už v tom roku sa uskutočnila prvá spolupráca, pri ktorej daroval Trnavskému samosprávnemu kraju partnerský Juhomoravský kraj prenosný lanový systém Larix Kombi Hydro na odstraňovanie dreva v ťažko prístupných oblastiach v cene 1,7 milióna českých korún. TTSK poskytol tento dar na odstraňovanie kalamity v Nízkych Tatrách, neskôr ho využil v Malých Karpatoch.
Dohoda o partnerstve a vzájomnej spolupráci bola uzatvorená v roku 2006. Obe strany odvtedy spolupracovali napríklad v oblasti regionálneho rozvoja pri vytváraní cezhraničnej siete prípravy projektov, projektu Lávka cez rieku Moravu v archeologickom parku Mikulčice a Kopčany vrátane prístupových komunikácií pre nemotorovú dopravu a pešiu turistiku, v oblasti cykloturistiky, alebo v tomto roku pri podpise memoranda o ochrane Slovanského hradiska v Mikulčiciach a Kostola sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch. Spoločným úsilím je zaradiť obe cezhraničné pamiatky Veľkej Moravy do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Ivan Krajčovič
09.09.2024 - Článok
08.04.2022 - Článok
07.01.2014 - Článok
07.09.2018 - Článok
19.07.2024 - Článok
12.12.2013 - Článok
12.12.2013 - Článok
10.12.2013 - Článok
27.02.2013 - Článok