Návšteva juhomoravskej delegácie

Publikované: 14.11.2013/ Aktualizované: 21.02.2022

Na jednodňovú návštevu Trnavského samosprávneho kraja prišla delegácia Juhomoravského kraja. Viedol ju námestník hajtmana Juhomoravského kraja Roman Celý. V delegácii boli aj predseda Výboru pre medziregionálne vzťahy Juhomoravského kraja Václav Novák a predsedníčka komisie pre medziregionálne vzťahy Ilona Vágnerová – Žižková. Členmi boli predstavitelia komisií Juhomoravského kraja, regionálnej agentúry Južná Morava a obecnej samosprávy.
Prvou zastávkou bol Holíč, kde si hostia v sprievode primátora mesta Zdenka Čambala prezreli Holíčsky zámok.
V Senici sa zoznámili so športovou infraštruktúrou mesta. Sprevádzal ich primátor Senice Ľubomír Parízek a prezident FK Senica Viktor Blažek.
Poobede delegáciu prijal podpredseda TTSK Zdenko Čambal v Galérii Jána Koniarka v Trnave. Na prijatí sa zúčastnili aj podpredseda TTSK Augustín Hambálek, riaditeľ Úradu TTSK Dušan Guťan a riaditeľ galérie Róbert Nemeček, ktorý im predstavil kultúrnu ustanovizeň a jej súčasné smerovanie. Zdenko Čambal odprezentoval históriu a zaujímavé miesta kraja a hostia si pozreli aktuálnu súbornú výstavu s krajinárskou tematikou umelcov TTSK Rodný môj kraj.
Záver návštevy patril prehliadke mesta Vrbové a kúrie Mórica Beňovského, ktorou ich sprevádzal primátor mesta Ján Jánoška.
Hlavným cieľom návštevy bolo nadviazanie nových kontaktov v rámci miestnych samospráv.
Spolupráca medzi TTSK a juhomoravským krajom sa datuje od novembra 2004, kedy bolo podpísané memorandum o spolupráci. Juhomoravský kraj a Trnavský samosprávny kraj prejavili záujem o spoluprácu v oblasti výchovy a vzdelávania, v rozvoji cestovného ruchu a cezhraničnej spolupráce, v oblasti životného prostredia a regionálneho rozvoja. Už v tom roku sa uskutočnila prvá spolupráca, pri ktorej daroval Trnavskému samosprávnemu kraju partnerský Juhomoravský kraj prenosný lanový systém Larix Kombi Hydro na odstraňovanie dreva v ťažko prístupných oblastiach v cene 1,7 milióna českých korún. TTSK poskytol tento dar na odstraňovanie kalamity v Nízkych Tatrách, neskôr ho využil v Malých Karpatoch.
Dohoda o partnerstve a vzájomnej spolupráci bola uzatvorená v roku 2006. Obe strany odvtedy spolupracovali napríklad v oblasti regionálneho rozvoja pri vytváraní cezhraničnej siete prípravy projektov, projektu Lávka cez rieku Moravu v archeologickom parku Mikulčice a Kopčany vrátane prístupových komunikácií pre nemotorovú dopravu a pešiu turistiku, v oblasti cykloturistiky, alebo v tomto roku pri podpise memoranda o ochrane Slovanského hradiska v Mikulčiciach a Kostola sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch. Spoločným úsilím je zaradiť obe cezhraničné pamiatky Veľkej Moravy do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Ivan Krajčovič

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Send this to a friend