Obnoviteľné zdroje energie a nové príležitosti financovania projektov pre obce a mestá

Publikované: 10.12.2013/ Aktualizované: 21.02.2022
10.12.2013

Vyrábať energiu z biomasy či prostredníctvom fotovoltaických zariadení plánujú v Suchej nad Parnou, Chtelnici, Boleráze či Piešťanoch.   Obnoviteľné zdroje energií dnes na území Trnavského kraja využíva do 15 samospráv. Aj preto je kraj na chvoste spomedzi ostatných na Slovensku.
Napomôcť zvýšiť záujem samospráv i firiem o alternatívnu výrobu a spotrebu tzv. zelenej energie, mal odborný seminár, ktorý v utorok na pôde Úradu Trnavského samosprávneho kraja zorganizovala Taliansko‑slovenská obchodná komora.
V rámci projektu GBE Factory, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z programu Inteligentná energia pre Európu, chce samosprávam i firmám pomôcť získať investičných partnerov i vhodnú technológiu.
Výroba energie z obnoviteľných zdrojov patrí medzi priority Európskej únie. Realizácia projektov však u nás naráža na prekážky v podobe nedostatočnej legislatívy a najmä nezáujmu či až averzii obyvateľov.
Podľa predsedu TTSK Tibora Mikuša to súvisí s pohodlnosťou ľudí. "Je veľmi ťažké preorientovávať a meniť zvyky občanov, ktorí z pohodlia izby môžu ovládať napríklad plynové kúrenie.
Ale toto isté sa dá dosiahnuť, pokiaľ biomasu, v špecifickej forme spracovanú, budú dodávať do našich domácností z našich vlastných zdrojov a od našich vlastných firiem."
Používanie plynu na kúrenie čoraz viac zaťažuje peňaženky občanov, preto budúcnosť vidí trnavský župan v energetickej sebestačnosti.
"Tá okrem nižších nákladov na teplo stabilizuje tiež zamestnanosť v regióne. Že je to správna cesta, prednedávnom ukázali kolegovia z Burgenlandu, ktorý je dnes energeticky sebestačný a energiu aj vyváža," poznamenal Mikuš.
Ako dodal, prírodný potenciál územia Trnavského kraja ponúka možnosti na produkciu biomasy i využívanie energie zo slnka, vetra, geotermálnej či tečúcej vody.
"Ak chceme dosiahnuť cieľ ‑ spokojnosť občana, je našou spoločnou cestou prinajmenšom v oblasti tepelného hospodárstva návrat k zdrojom, ktoré sa u nás tradične vyžívali pred desiatkami rokov. Alebo využívať zdroje, ktoré priniesli nové technológie," podotkol Tibor Mikuš.
Skúsenosti s alternatívnym kúrením majú napríklad v Moravanoch nad Váhom, kde spaľovaním biomasy zabezpečujú teplo školákom.
Projekt využívania solárnej energie pre základnú či materskú školu, futbalový štadión i azylový dom už riešia v Piešťanoch.
Podobne aj v Suchej nad Parnou chcú takúto technológiu umiestniť na budovu obecného úradu. "Zatiaľ je to len vízia, ktorú ale chceme zhmotniť. V súčasnosti hľadáme možnosti získania financií nielen na technológiu, ale aj na s tým spojenú rekonštrukciu strechy," uviedla starostka Daniela Balážová.
Aj v Chtelnici majú veľké plány. Ako uviedol starosta Peter Radošinský, na území čističky odpadových vôd bude stáť solárna elektráreň. "Ďalej plánujeme využiť starú školskú kotolňu, z ktorej by sme spaľovaním biomasy vykurovali nielen školu, ale aj ďalšie štyri veľké obecné budovy v jej dotyku."
Gabriel Kopúnek

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW