Témou rozhovorov bola spolupráca krajov, ich priority, ale i pôsobenie EIB v regiónoch a možné formy financovania. „Záujem tu určite je. Noví predsedovia chcú hľadať nové formy práce a financovania projektov," uviedol po stretnutí Vazil Hudák. Ako dodal, podmienky čerpania zdrojov samosprávnymi krajmi sa viažu aj na dlhovú brzdu, ktorá určuje, koľko si samosprávny kraj môže z EIB požičať na základe toho, v akom finančnom stave sa nachádza.
„Z našej strany je to potom viazané na to, aby bola zadefinovaná stratégia rozvoja kraja a regiónu, jasne dané priority a aby sme mali istotu, že daný úver môže byť splácaný, keďže aj keď dokážeme dávať lacné úvery na 10 či 25 rokov, samozrejme musíme mať istotu, že peniaze budú splatené," dodal Hudák.
Európska investičná banka je finančnou inštitúciou Európskej únie, ktorej akcionármi sú členské štáty EÚ. Poskytuje dlhodobé financovanie významných investícií so zámerom prispieť k splneniu cieľov politiky EÚ. V rámci Slovenska EIB zatiaľ spolupracuje s tromi vyššími územnými celkami. Prvým partnerom bol Prešovský samosprávny kraj, neskôr pribudol Bratislavský a Košický samosprávny kraj.
PSK získal z prostriedkov EIB od roku 2005 v dvoch tranžiach 65,4 mil. eur. Prvý úver čerpal vo výške 40,4 milióna eur a druhý vo výške 25 miliónov eur. „Táto pomoc pri nízkych úrokových sadzbách je evidentná a jasná. My sme tieto peniaze v minulosti použili aj na záplavy, zosuvy pôd a opravu zničených mostov po povodniach. Nemôžem vynechať ani kultúrne, školské, či sociálne zariadenia. Toto bolo účinnou pomocou pre rozvoj kraja. Naďalej mienim v tejto politike využívania lacných peňazí pre rozvoj kraja pokračovať," povedal predseda PSK Milan Majerský.
Celkovo kraj od roku 2006 vďaka úverovým zdrojom realizoval vyše 420 projektov v hodnote viac ako 142 miliónov eur. Zdroje boli doteraz použité najmä na projekty v oblasti cestnej siete, ale aj vzdelávania, sociálnych služieb i kultúry. Úver kraj zvýšil v auguste minulého roka o päť miliónov eur. Investovať bude do ďalších 81 akcií s rozpočtovým nákladom takmer 14 miliónov eur.
„Spolupráca z nášho pohľadu je zatiaľ veľmi dobrá. Splácanie bolo stále v poriadku a načas. Veci, ktoré sa vďaka podpore EIB dokázali vytvoriť, hovoria za seba, či už ide o rozvoj infraštruktúry, regionálnych ciest, kultúrnych a sociálnych zariadení. Regiónu to určite pomohlo," dodal Hudák.
Pripomenul, že by na Slovensku rád videl posun k inovatívnym riešeniam, ktoré majú zlepšiť konkurencieschopnosť Slovenska. Aj preto v diskusii hovorili predsedovia krajov o smart cities a smart regions, teda inteligentných riešeniach pre mestá a regióny ako o príležitostiach pre nové investície a inovácie. „Kraje a mestá majú obrovskú príležitosť hrať úlohu lídrov a motorov inovácií a tu EIB môže byť dobrým partnerom v oblasti nielen financií, ale aj poradenstva," podotkol viceprezident EIB.
Predsedovia samosprávnych krajov sa na stretnutí dotkli aj témy reštartovania činnosti združenia predsedov samosprávnych krajov SK8. „Námet zorganizovať stretnutie vždy na nejakú odbornú tému vítam. Verím, že ak bude mať SK8 takýto odborný charakter, tak aj tá platforma na spojenie krajov bude o to aktívnejšia," uviedla predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. Predsedovia samosprávnych krajov sa najbližšie stretnú 19. januára v Bratislave.
(Tlačová správa PSK)
06.06.2022 - Článok
08.12.2023 - Článok
21.07.2021 - Článok
13.06.2019 - Článok
11.06.2019 - Článok
15.10.2018 - Článok
09.09.2024 - Článok
28.05.2021 - Článok