Szöveg megjelenítése magyar nyelven
Trnavský samosprávny kraj otvoril tretí ročník participatívneho rozpočtu na stredných školách, s cieľom zapojiť študentov do rozhodovania o dianí vo svojom okolí. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo 43 župných stredných škôl, čo je o 8 viac ako v predchádzajúcom roku. Trnavská župa poskytne na realizáciu víťazných nápadov každej zo zapojených škôl 1.000 eur.
„Na podporu občianskej spoločnosti vynakladáme maximálne úsilie, napríklad prostredníctvom systému dotácií a grantov. Po vzore úspešného participatívneho rozpočtu trnavskej župy s názvom Tvoríme kraj, sme sa pred dvoma rokmi rozhodli vytvoriť obdobný projekt aj pre stredoškolákov. Prvé dva ročníky potvrdili záujem mladých ľudí zapájať sa do občianskeho života, o čom svedčí aj narastajúci trend prihlásených škôl. Doteraz sme úspešne zrealizovali takmer 70 projektov, a tento rok ich plánujeme navýšiť o minimálne ďalších 43. Víťazné návrhy podporíme a pre každú zo zapojených škôl trnavská župa vyčlenila sumu 1.000 eur. Vnímame chuť a motiváciu mladých ľudí, ktorí zodpovedne pristupujú k zlepšovaniu svojho okolia. Je to skvelým signálom, že aj študentom záleží na veciach verejných,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.
Školský participatívny rozpočet umožňuje študentom spolupodieľať sa na komunitnom živote, ponúka im tiež príležitosť rozhodovať sa a prijímať zodpovednosť. V každej škole môžu študenti navrhnúť projekty, za ktoré bude následne možné hlasovať a víťazné projekty budú s finančnou podporu župy vo výške maximálne 1.000 eur aj realizované. Na úvodnom stretnutí, ktoré zorganizovala župa sa zúčastnilo vyše deväťdesiat zástupcov zo 42 župných stredných škôl, ktorým bol predstavený koncept participatívneho rozpočtovania, ako aj novinky aktuálneho ročníka.
Okrem projektov, ktorých zámerom je zlepšiť prostredie svojej školy, môžu študenti navrhnúť aj projekty zamerané na pomoc komunitám v okolí školy. V minulom ročníku bol takýto projekt zrealizovaný napríklad na Strednej zdravotníckej škole v Skalici. Do školskej telocvične boli zakúpené športové a rehabilitačné pomôcky aj posilňovacia stroje. Tie okrem študentov a zamestnancov školy môžu využívať aj deti a seniori z partnerských organizácií. Prenosné pomôcky slúžia aj na spestrenie animačných programov pre klientov v domácich zariadeniach, ktoré sú navštevované študentmi školy.
Na Gymnáziu Janka Matúšku v Galante sa študenti vďaka participatívnemu rozpočtu tešia z kompletnej výbavy na florbal, sedacích vakov či nových zrkadiel. Na Strednej priemyselnej škole stavebnej v Trnave majú zase nový kvetinový záhon pri školskom internáte.
Zoznam zapojených škôl:
02.09.2024 - Článok
21.02.2022 - Organizácia
28.08.2024 - Článok
26.08.2024 - dokument
26.03.2020 - Článok