Trnavský župan komunikuje o vytvorení Múzea slobody slova v dome zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka

Publikované: 12.04.2018/ Aktualizované: 21.02.2022
12. 4. 2018 - Župan Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič komunikuje v ostatných dňoch s osobnosťami kultúrno-spoločenského života o projekte Múzea slobody slova. Zámerom je vytvoriť takúto inštitúciu v obci Veľká Mača, v dome, v ktorom žili brutálne zavraždení Ján Kuciak a Martina Kušnírová. O projekte včera rokovala aj Rada TTSK.

Rada podporila zámer vytvoriť takéto múzeum a poverila J. Viskupiča vedením ďalších rokovaní s osobami a inštitúciami, ktoré budú na projekte zainteresované. „Chcem podotknúť, že Múzeum slobody slova vznikne v úzkej súčinnosti s pozostalými po obetiach, a tiež s kolegami Jána Kuciaka z novinárskej obce, s umeleckou a kultúrnou obcou, s miestnou samosprávou a s občianskymi aktivistami," hovorí trnavský župan.
Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej sa udiala na území trnavskej župy, Veľká Mača leží iba niekoľko kilometrov od krajského mesta Trnava. TTSK o to viac podporuje myšlienku, ktorú rozvíjajú najbližší rodinní príslušníci obetí a osobnosti kultúrno-spoločenského života. Viskupič sa v tejto súvislosti už stretol aj s Michalom Kaščákom, hudobníkom a šéfom festivalu Pohoda, ktorý zastupoval neformálne spoločenstvo okolo Petra Kalmusa, autora nápadu premeniť dom na živý pamätník. „Slobodné umenie nemôže fungovať bez pravdy a slobody, v ich mene títo dvaja mladí ľudia zomreli. Martina skúmala pravdu o našej minulosti, Ján kriticky skúmal našu súčasnosť - bez poznania histórie a pravdivého vnímania prítomnosti nás nečaká dobrá budúcnosť. Vážim si prístup trnavskej župy, je dôležité, že takto významne chce pomôcť zachovať pamiatku Jána a Martiny," poznamenal Michal Kaščák. 
Smrť investigatívneho novinára spustila lavínu informácií, ktoré prakticky denne odkrývajú rôzne prepojenia zástupcov štátu s organizovaným zločinom. „Odkrývajú sa veci, ktoré už v slušnej krajine nemôžu mať miesto," doplnil Jozef Viskupič. „Cieľom tých, ktorí sa postarali o Kuciakovu a Kušnírovej smrť, bolo umlčať pravdu. A umlčať ľudí, ktorí voči zlu a klamstvu bojujú slobodným slovom. Aj preto odkaz Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nesmie zaniknúť v plynúcom čase, nesmieme pripustiť žiadne obmedzenia slobody slova."
Múzeum slobody slova by malo byť nielen pamätným miestom pripomínajúcim pamiatku zavraždeného novinára, ale vytvorí priestor napríklad aj pre rôzne výstavy, stretnutia, či odborné a umelecké workshopy. TTSK momentálne hľadá možnosti, akými formami môže prispieť k realizácii tohto projektu a tiež pri následnom napĺňaní jeho vízie.

Podobné

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW