Predseda ZMOS Branislav Tréger skonštatoval, že predstavitelia obcí a miest často už ani nechcú ísť do verejných obstarávaní pre komplikovanosť procesu, čo nepôsobí dobre na rozvoj krajov, miest a obcí a ani na čerpanie prostriedkov. Celý proces treba podľa prezidenta ÚMS Richarda Rybníčka "absolútne zjednodušiť". Predseda SK8 Jozef Viskupič podotkol, že je dôležité diskutovať o týchto veciach so samosprávami.
"Je treba naozaj jednu autoritu, jeden úrad, ktorý povie, že verejné obstarávanie je v poriadku a tým pádom môže dôjsť k čerpaniu," poznamenal Tréger. Hlivák ozrejmil, že v súčasnosti, keď chce niekto čerpať eurofondy, musí ísť na prvú ex-ante kontrolu na ministerstvo, na ministerstve je následne druhá kontrola, potom sa uskutoční kontrola na ÚVO a potom ide opäť na takzvanú tretiu kontrolu na ministerstvo. "My hovoríme o tom, ak bude nové programové obdobie, príslušný riadiaci orgán si skontroluje projekt ako taký, to znamená, či ten projekt, ktorý predložili, je v súlade s tou výzvou, to je takzvaná fondová časť. Ako náhle má všetky dokumenty, spustí sa proces verejného obstarávania, príde na ÚVO, skontroluje sa to a končí sa," priblížil Hlivák s tým, že sa tak môže ušetriť minimálne šesť mesiacov kontroly na jednotlivých orgánoch.
Predseda ÚVO vyhlásil, že o tomto návrhu informoval aj premiéra Petra Pellegriniho a na vedomie ho dal aj podpredsedovi vlády Richardovi Rašimu (obaja Smer-SD) a požiadal ich o podporu. "Pre prijatie finálneho rozhodnutia je určite potrebná politická vôľa," dodal Hlivák.
Na začiatku každého programového obdobia si podľa Hliváka každý členský štát v súvislosti s eurofondmi vyjednáva s Európskou komisiou podmienky v dokumente Partnerská dohoda. V súčasnosti sa pripravujú tieto podmienky na ďalšie programové obdobie od roku 2021.
15.10.2018 - Článok
16.07.2024 - Článok
15.02.2022 - Stránka
22.03.2024 - Článok
27.08.2024 - Článok
26.06.2019 - Článok
08.12.2023 - Článok