Trnavský samosprávny kraj zorganizoval 11. ročník súťaže Ekologický čin roka. V utorok 6. júna 2022 v Západoslovenskom múzeu v Trnave vyhlásili jeho víťazov. Ocenenie získali najlepšie aktivity zamerané na ochranu a tvorbu životného prostredia, ako aj na zvyšovanie povedomia o ekologicky udržateľnom spôsobe života.
„Aj prostredníctvom župnej súťaže Ekologický čin roka sa snažíme zviditeľniť starostlivosť o kvalitnejšie a zdravšie životné prostredie. Je na nás všetkých, aby sme sa snažili viesť spôsob života šetrnejší k prírode. Som rád, že v Trnavskom kraji býva množstvo obyvateľov, ktorým to nie je ľahostajné a záleží im na tom, v akom stave odovzdáme naše okolie ďalším generáciám. Preto ma teší, že nové, zaujímavé, inšpirujúce a osožné projekty vznikajú aj v školách,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.
Odborná komisia posudzovala 27 prihlásených projektov v dvoch kategóriách. Najlepšie projekty v oboch z nich boli odmenené aj finančne, a to pre prvé miesto 1.200 eur, pre druhé 800 eur a 500 eur župa odovzdala projektom umiestneným na treťom mieste. Na základe vysokého množstva kvalitných projektov, kraj udelil aj štyri čestné uznania s finančnou odmenou 400 eur.
Do prvej kategórie sa zapojili občianske združenia, obce a dobrovoľníci. Spomedzi prihlásených zvíťazil Miroslav Milota, ktorý na trase Holíč - Hodonín za viac ako dva roky vyzbieral 900 vriec odpadu, čo predstavuje 20 ton odpadu všetkého druhu. Komisia udelila dve druhé miesta občianskym združeniam, a to Ober Nussdorf, ktoré zmapovalo ovocné stromy v okolí Horných Orešian. Vďaka projektu Kerestúrska lesná cesta občianskeho združenia Cez Kerestúr sa podarilo – aj s finančnou podporou zo župného participatívneho rozpočtu Tvoríme kraj – vysadiť jeden hektár nového lesa pri obci Križovany nad Dudváhom. Na treťom mieste sa umiestnilo občianske združenie Samaria, ktorého členky sa zameriavajú na upcyklovanie odpadových materiálov. O miesto sa s nimi delí dobrovoľníčka Veronika Sekerová, ktorá sa venuje spracovávaniu zbytkov z výroby najmä slovenských lokálnych výrobcov.
Druhá kategória bola určená pre materské, základné a stredné školy. Prvé miesto obsadila základná škola z Leopoldova s projektom „Školský park - miesto na oddych i učenie“. Ide o svojpomocnú rekonštrukciu školského parku na viacúčelovú ekologickú záhradu. Na druhom mieste sa s projektom „Vtáčí ostrov“ umiestnila Základná škola Viliama Paulínyho - Tótha zo Senice. Cieľom projektu bolo urobiť osvetu o Kunovskej priehrade a upozorniť na žijúce vtáctvo, ktoré tam žije. Územie je aj vďaka pedagógom a žiakom vyčistený, zbavený odpadu a nadbytočného porastu.
Do Ekologického činu roka 2021 sa prihlásila aj Základná škola s materskou školou na Námestí Slovenského učeného tovarišstva v Trnave s projektom eko výzvy, ktorá vznikla, aby naštartovala pozitívnu ekologickú zmenu na škole, čím sa umiestnili na treťom mieste.
Trnavská župa informuje o svojich aktivitách v oblasti zlepšovania kvality životného prostredia a prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo na facebookovej stránke Zelený kraj (https://www.facebook.com/ZelenyKrajTTSK).
15.02.2022 - Stránka
02.09.2024 - Článok
22.02.2022 - Stránka
28.08.2024 - Článok
06.06.2024 - Článok
24.02.2022 - Stránka
27.08.2024 - Článok