Žiaci Gymnázia Ladislava Dúbravu v Dunajskej Strede v novembri 2023 sa už tretíkrát zapojili do projektu MiniErasmus, ktorý organizuje občianske združenie Future Generation Europe.
Túto jeseň sa projekt uskutočnil pre 492 žiakov z celého Slovenska od 19.11 do 22.11. 2023 na rôznych fakultách vysokých škôl na Slovensku. Žiakom boli pridelení tútori – vysokoškolskí študenti, ktorí ich počas týchto dní sprevádzali, odpovedali na zvedavé otázky a počas projektu im ukázali školu či mesto. Stredoškoláci takto získali cenný kontakt priamo na vysnívanej fakulte. Mali možnosť spoznať aj budúcich spolužiakov počas rôznych programov.
Z našej školy do projektu bolo vybratých 23 žiakov, ktorí si počas 4 dní vyskúšali v Bratislave život študenta vysokej školy so zameraním, ktoré ich najviac zaujíma.
Program sa otvoril v krásnych priestoroch Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v aule Aurela Stodolu za prítomnosti významných hostí. "Vzdelanie je najlepšia investícia!" privítal žiakov europoslanec Ivan Štefanec.
Počas týždňa v rámci projektu žiaci navštívili prednášky, semináre a spoznávali vysokoškolských pedagógov aj študentov. Jednotlivé fakulty pripravovali pre žiakov výstavy príležitostí, prednášky či workshopy. Okrem toho mali naši žiaci možnosť zistiť aj čo-to zo zákulisia pestrého študentského života. V utorok žiaci navštívili firmy v rôznych odboroch, ktoré pre nich pripravili zaujímavé aktivity. Študenti stredných škôl mali možnosť bližšie spoznať prácu zaujímavých firiem a spoločností (Profesia, Slovak Telekom, AAS Slovakia s.r.o., Swiss Re, MH Teplárenský holding, P. J. Servis, s.r.o., Kiwi.com, ERNI, Národná diaľničná spoločnosť, Visibility SK, HKV Law Firm, TPA Group, DEPAUL a Neuroimunologický ústav SAV). Študenti sa mohli dozvedieť viac o tom, ako vyzerá kariéra počas alebo po ukončení štúdia a získali dôležité informácie pre svoje rozhodnutia.
MiniErasmus bol teda pre našich žiakov týždeň nabitý aktivitami a zážitkami, ktoré navyše pomáhajú vyriešiť ich zásadné životné otázky a spoznať pritom veľa nových ľudí.
Čo o MiniErasme povedali niektorí účastníci?
Júlia a Petra z triedy Septima
Najviac sa mi páčili tieto veci počas projektu MiniErasmus: laboratórne cvičenia a pokusy na pôde Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU, zaujímavá prednáška o rádioaktivite, možnosť osamostatnenia sa a zvykania si na MHD. V Bratislave počas voľného programu sme si robili prechádzky, a spoznala som veľa nových ľudí. Celý projekt mi priblížil pohľad na vysokoškolský život. Spomedzi zážitkov najzaujímavejšia bola návšteva Neuroimunologického ústavu. Veľmi si cením množstvo úsilia, ktoré organizátori vkladajú do uskutočnenia tohto projektu.
Victor z triedy Sexta a Peter z triedy II.A
Boli sme na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. V nedeľu sa udialo privítanie účastníkov projektu na Strojníckej fakulte a samotné otvorenie MiniErasmu. Počas troch dní tejto akcie sme cestovali každý deň z Dunajskej Stredy do Bratislavy a späť autobusom a v rámci Bratislavy pomocou MHD. Naučili sme sa používať aplikáciu IDS BK. Zistili sme, aký je rozdiel medzi základným lístkom a zľavneným lístkom, ako treba naplánovať cestu, ako možno zadať súčasnú polohu a polohu destinácie. Najzaujímavejšie veci na fakulte boli samotné prednášky. Hlavne prednáška o “základoch kozmológie” bola pre nás pozoruhodná. Zažili sme pocit, aké je to sedieť v aule, v prednáškovej miestnosti spolu s veľkým počtom žiakov. Objavili sme, že na vysokej škole je celý prístup k vyučovaniu a ku ľudskému poznaniu veľmi seriózny.
Fanny z triedy Sexta
Tohto projektu som sa zúčastnila po prvý raz, ale rada by som sa prihlásila aj nabudúce. Projekt ma ohúrila možnosťou zažiť ako vlastne vysoká škola funguje. Predtým som nemala ani predstavu, ako to chodí na vysokej škole. Počas troch dní som mala možnosť zoznámiť sa s niekoľkými vysokoškolákmi, ktorých som sa vypytovala a všetci mi veľmi ochotne a radi pomáhali, čo si veľmi vážim.
Každý z nás mal tútora, ktorý nás sprevádzal po škole popri jeho štúdiu, avšak robili to veľmi ochotne a dbali na to, aby sme sa cítili dobre. Ja sama som bola súčasťou menšej skupinky ľudí, ktorí navštevovali Filozofickú fakultu v odbore Historické vedy. Medzi nimi som si našla kamarátov, vďaka čomu som mala príjemný zážitok z celej akcie. Aj keď som bola zadelená na odbor Historické vedy, získali sme možnosť navštíviť prednášky aj z iných odborov fakulty, čo si veľmi cením, lebo som získala náhľad aj do ostatných odvetví fakulty. Navštívila som napríklad prednášky filozofie, politológie, dejín umenia, etnológie, romanistiky, religionistiky a mnoho iných. Niektoré prednášky boli dokonca veľmi interaktívne, tvorili sme skupinky s tamojšími študentmi a spolu sme riešili úlohy. Tento štýl výučby sa mi veľmi páčil.
Vyučujúci na fakulte majú veľmi milý, priateľský a priamy vzťah k študentom, záleží im na nich, venujú sa im a záleží im na ich názoroch. Boli veľmi ochotní aj voči nám a ponúkli, že ak máme otázky, môžeme im napísať aj po skončení projektu.
Získala som úžasnú skúsenosť do budúcna, aj čo sa týka výberu vysokej školy. Celkovo mám teda veľmi dobrý dojem z týchto pár dní, škoda, že projekt netrval aj dlhšie :).
Natália z triedy II.A
Nebola som si istá na ktorú vysokú školu pôjdem po strednej škole, ale po absolvovaní tohto projektu už viem, že chcem ísť na Právnickú fakultu UK. Naozaj mi to pomohlo, že som si mohla vyskúšať vysokoškolský život práve na tej fakulte. Vyučujúci na fakulte boli milí, zaujímavo a pútavo prednášali svoje témy. Som veľmi vďačná, že som mala príležitosť zúčastniť sa tohto projektu. Na tieto dni nikdy nezabudnem.
Ádám a Patrik z triedy Septima a Dávid z triedy III.A
Na Strojníckej fakulte STU bolo super. Mali sme prednášky, kde vyučujúci prednášali o 3D tlačiarňach, inteligentných systémoch, mikroprocesoroch, jadrových zariadeniach, kybernetike. Tieto prednášky nás veľmi zaujali. Ukázali nám, aké programy používajú na 3D plánovanie a ako modelujú úplne presne pre rôzne zariadenia a motory. Vyskúšali sme VR okuliare, ktoré umožňujú prechádzať sa v Jaslovských Bohuniciach ako po Google Maps, Najfantastickejšiu prezentáciu sme mali o elektroautách a hydroautách Mali sme aj prednášku v angličtine o turbulencii. Aj matematika bola pochopiteľná, učili sme sa o neurčitých integráloch. Absolvovali sme aj propagačnú prezentáciu, kde sme sa dozvedeli, čo sa dá študovať na tejto fakulte.
V utorok sme navštívili firmu ASS Slovakia s.r.o., kde pracujú testeri softvérov. Prezentujúci nám rozprával zaujímavé príhody zo svojho života a bola aj súťaž Kahoot. Celkovo sme mali skvelé zážitky a dúfame, že aj nabudúce budeme mať príležitosť ísť na MiniErasmus.
Diana z triedy Kvinta
Minierasmus - veľká cesta pre malých ľudí
Celé podujatie sa začalo už v nedeľu, všetci sme boli privítaní v prednáškovej miestnosti na STU. Po príhovoroch sa na scéne zjavil Bekim - populárny komik. Porozprával nám svoj životný príbeh, ako v 16 rokoch dostal úraz, že dodnes je na vozíku, ale všetko berie pozitívne a jeho hlavnou myšlienkou je, že každý dokáže všetko, ak sa posnaží.
Na ďalší deň sme prišli na vysoké školy, každý tam, kde sa prihlásil. Ja som chodila na Fakultu matematiky, fyziky a informatiky UK. Celú cestu nás sprevádzali tútori - vysokoškoláci. Pomáhali nám, keď sme sa stratili alebo keď sme niečo nechápali. Každý deň sme si mohli vybrať rôzne prednášky z rozvrhu, vždy ich bolo tri naraz: matematika, fyzika a informatika. Trvali od ôsmej do druhej. Zistila som veľa vecí, stretla som veľa učiteľov, a dokonca sme navštívili aj laboratóriá fyziky plazmy a videli sme urýchľovač častíc. Počas prednášok som prišla na to, ktorý odbor ma baví najviac. Počas akcie som sa skamarátila s novými ľuďmi.
Mali sme aj voliteľné programy, ako napríklad diskusia o ekológii. Tam sme sa dozvedeli ako dôležité je starať sa o našu planétu, a ako sa dá v tejto odbore aj podnikať. Absolvovala som aj návštevu do IT firmy AAS Slovakia s.r.o. Zamestnanci pre nás pripravili aj aktivity, za ktoré sme dostali sladké odmeny.
Celkovo hodnotím MiniErasmus veľmi dobre, aj keď sme končili každý deň neskoro, určite to zato stálo.