Často hľadané výrazy: Dotácie | VZN | Zmluvy | Logo | Podateľňa | Rozpočet | Záverečný účet | Organizačná štruktúra
Glyfosát (N-(fosfonomethyl)glycín) je širokospektrálny systémový herbicíd, organická zlúčenina obsahujúca fosfor. Je to najčastejšie používaná účinná látka na svete v komerčných produktoch, ktoré slúžia ako prostriedky na ničenie ruderálnych rastlín, tráv
a buriny. Na Slovensku sa glyfosát používa vo veľkom množstve v poľnohospodárstve, ale aj na verejných priestranstvách – parkoch, ihriskách, záhradách.
Glyfosát je vysoko toxický pre vodné organizmy (ryby a obojživelníky) a znižuje biodiverzitu, pretože ničením kvetov a voľne žijúcich rastlín ničí potravu pre opeľovače, hmyz a vtáky. Poškodzuje dokonca pôdu, v ktorej narúša biologické a chemické procesy a znižuje schopnosť pestovaných plodín viazať dusík. Podľa metaanalýzy Inštitútu pre výskum rakoviny Svetovej zdravotníckej organizácie (IARC WHO) je glyfosát potencionálny karcinogén.
Trnavský samosprávny kraj sa pri výkone samosprávy v zmysle zákona č. 302/2001 Z. z. o samospráve vyšších územných celkov stará o všestranný rozvoj svojho územia a o potreby svojich obyvateľov, čím sa podieľa aj na tvorbe a ochrane životného prostredia.
V nadväznosti na uvedené, Trnavský samosprávny kraj chce zachovať resp. zvyšovať kvalitu životného prostredia vo svojom regióne pre všetky generácie obyvateľov aj tým, že pri starostlivosti o zeleň, dreviny a verejné plochy vo vlastníctve a správe organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti bude využívať ekologické prostriedky namiesto tých obsahujúcich glyfosát. Z tohto dôvodu Zastupiteľstvo Trnavského samosprávneho kraja schválilo uznesením č. 291/2019/12 zámer k nepoužívaniu herbicídov na báze glyfosátu pri ničení burín na pozemkoch organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK a na verejných priestranstvách v obciach a mestách na území TTSK.
15.11.2021 - Stránka
23.05.2024 - Stránka
22.02.2022 - Stránka
11.12.2024 - Článok
14.06.2022 - Stránka