Doména trnava-vuc.sk je oficiálna. Toto je oficiálna webová stránka Trnavského samosprávneho kraja.
Oficiálne stránky využívajú doménu trnava-vuc.sk.
Táto stránka je zabezpečená
Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku.
Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.
Trnavský kraj reaguje na rastúcu potrebu starostlivosti o duševné zdravie mladých ľudí. Na základe dobrej skúsenosti zintenzívňuje spoluprácu s občianskym združením IPčko, ktoré sa dlhodobo venuje poskytovaniu psychologického poradenstva a krízovej intervencie. Cieľom kraja je prispieť k odbúravaniu stigmy spojenej s duševnými ťažkosťami. Chce tiež vytvoriť bezpečné a podporujúce prostredie na stredných školách.
„Tragédie sa nevyhýbajú ani mladým ľuďom v našom kraji. Centru krízovej intervencie Káčko v Trnave, v ktorom pôsobia traja psychológovia a psychologičky, však hrozil pre nedostatok financií zánik. Rozhodli sme sa, že finančne podporíme jeho fungovanie. Vďaka tomu bude zachovaný prístup k odbornej a včasnej pomoci pre mladých ľudí z celého regiónu,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.
„Tešíme sa, že sa Trnavský kraj rozhodol podporiť existenciu nášho trnavského Centra krízovej intervencie Káčko, keďže je pre mnohých ľudí v krízových životných situáciách dôležitým zdrojom pomoci. Naši psychológovia a psychologičky z Káčka, z nízkoprahového Flek klubu a z miestneho Krízového intervenčného tímu IPčko len za minulý rok poskytli skoro 8.700 pomáhajúcich a krízových intervencií,“ skonštatoval riaditeľ OZ IPčko Marek Madro.
Významnou finančnou injekciou však spolupráca medzi Trnavským krajom a IPčkom neskončí. IPčko zrealizuje ďalšiu sériu akreditovaných školení pre riaditeľov a pedagógov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, čím sa posilní ich schopnosť rozpoznávať u študentov varovné signály a reagovať na ne.
„Učitelia a zamestnanci stredných škôl sú často prví, ktorí problémy mladých ľudí identifikujú. Je nesmierne dôležité, aby boli vybavení nástrojmi a vedomosťami na prevenciu, ako aj na rýchlu a účinnú reakciu v krízových situáciách. Práve preto zintenzívňujeme spoluprácu všetkých 44 župných stredných škôl s IPčkom. Od júna, včas pred letnými prázdninami, bude k dispozícii non-stop online psychologické poradenstvo pre študentov, rodičov a učiteľov. Budeme tiež pokračovať v sérii školení pre určených zamestnancov škôl a k dispozícii bude aj výjazdový tím na zabezpečenie akútnej krízovej intervencie,“ avizoval župan Viskupič.
„Viac ako tretina tých, ktorí sa minulý rok obrátili na IPčko, sú mladí ľudia do 18 rokov. Na prvých priečkach problémov, ktoré s nami riešia, sú myšlienky na ukončenie života, sebapoškodzovanie, tlak na výkon či škola a vzdelávacie ťažkosti. Školy väčšinou nie sú tak bezpečným prostredím, ako by mohli a mali byť. Je preto kľúčové, aby sme tomu venovali pozornosť a vzdelávali aj prvolíniových pracovníkov, pretože krízové situácie v školách a medzi mladými nie sú tak ojedinelé, ako by sme si možno priali,“ uzavrel riaditeľ Madro.