Úrad Trnavského samosprávneho kraja pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby SR zorganizoval
štvorblokový vzdelávací cyklus s názvom „Jesenná škola cyklodopravy“. Počas štyroch dní sa
záujemcovia z radov verejnej správy, neziskového sektoru, ale najmä pracovníci v oblasti dopravy,
udržateľnej mobility a projektoví manažéri nielen z Trnavského kraja, ale prakticky z celého Slovenska
vzdelávali o základných témach cyklistickej dopravy.
Účastníci sa postupne oboznámili s celkovou situáciou a potenciálom rozvoja cyklistickej dopravy na
Slovensku, opatreniami v prospech udržateľnej mobility, plánovaním a navrhovaním cyklistickej
infraštruktúry, dopravným upokojením, princípmi a používaním dopravného značenia, legislatívnymi
podmienkami či príkladmi dobrej praxe.
Jesennú školu cyklodopravy dňa 12.10.2022 slávnostne otvoril Štátny tajomník Ministerstva dopravy
a výstavby Jaroslav Kmeť spolu s RastislavomCenkým, riaditeľom Sekcie stratégie dopravy Ministerstva
dopravy a výstavby SR a vicežupanom TTSK Marekom Neštickým.
Počas prvého bloku vzdelávania s názvom „Základné princípy“ mali účastníci možnosť oboznámiť sa s
„Potenciálom rozvoja cyklistickej dopravy na Slovensku“, ktorý odprezentoval Ján Roháč (Nadácia Ekopolis, Cykloplatforma Slovenska, Vitajte, cyklisti!). Nasledoval Dan Kollár (Cyklokoalícia) so stručným prehľadom Cyklodopravy v štátnych politikách. „Ako rozmýšľať nad opatreniami v zmysle výsledku“, bola téma Vladimíra Tóth zo Sekcie stratégie dopravy Ministerstva dopravy a výstavby SR. Svoju prednášku oživil účastníkov testom, ktorý bol pre mnohých prekvapením. O aplikovaní princípov v praxi v meste Malacky nám porozprával viceprimátor Milan Ondrovič .
„Ako na dobrú cyklodopravnú infraštruktúru - dizajnové princípy?“ - na túto tému nám dňa 19.10.2022 v druhom bloku Infraštruktúra I. porozprával Peter Netri z Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy. „Bezpečnosť a komfort cyklistickej dopravy“ vo svojej prezentácii priblížil projektant a konzultant cyklistickej infraštruktúry, Michal Ďurta (Cyklokoalícia), ktorý momentálne pokračuje v štúdiu pod zastrešením európskeho inštitútu technológii a inovácii program s názvom Urban Mobility, na kráľovskej technickej univerzite v Štokholme a technickej univerzite v Helsinkách. Marek Zahradník (Cyklokoalícia) vo svojej prednáške porozprával o upokojovaní dopravy. V tejto prednáške bolo vítaným oživením aj praktické cvičenia, ktoré zaujalo všetkých. Záver druhého bloku uzavrel Andrej Jáchim (Cykloprojekt) s prednáškou „Od stratégie a zadefinovania vízie miest a obcí až po realizáciu konkrétnych stavieb cyklotrás“.
Dňa 2.11.2022 sa uskutočnil tretí blok a to Infraštruktúra II. O cyklodoprave v pravidlách cestnej premávky nám porozprával Mgr. Martin Birnstein, z odboru bezpečnostnej legislatívy Ministerstva vnútra SR. Výborným pokračovaním bola prezentácia o princípoch a používaní dopravného značenia podľa návrhov TP 117 a TP 118 a revízií VL 6 od Daniela Volára, špecialistu na inteligentné dopravné systémy so zameraním na riadenie cestnej premávky a dopravné a cestovné informácie. Po krátkej prestávke nám Ing. Adolf Jebavý (ADOS, Alternativní dopravní studio) porozprával o Navrhovaní cyklistickej infraštruktúry od A po Z (Rešení cyklistické dopravy v Čechách a na Slovensku). Zavŕšením tohto bloku bola komentovaná cykloexkurzia v meste Trnava Petra Rozsára, kde sme mali možnosť vidieť dopravné riešenia v praxi (na tomto mieste ďakujeme Mestu Trnava za zapožičanie Žltých bajkov).
Na poslednom, štvrtom bloku vzdelávania nás čakali témy súvisiace s osvetou a kampaňami. Aj preto sme si na záver vzdelávania dňa 16.11.2022 prizvali práve najväčších odborníkov na kampane. Veľkým ťahákom bola očakávaná prezentácia „Ako predať cyklistickú dopravu“ Romana Melišku, experta na mikromobilitu a spoluautora podcastu Urban Caast, (ktorý je okrem iného dlhoročný vysoký manažér automobilky). Andrea Štulajterová (OCI BB) porozprávala o kampaniach ako efektívnom nástroji – Európsky týždeň mobility, Do práce na bicykli. O úspešnej kampani „Do školy na bicykli“ si pripravil prezentáciu Martin Hlásny (Cyklokoalícia). V tejto kampani momentálne prebieha hlasovanie o najpútavejšiu školskú kampaň. Veľmi aktuálnou bola prezentácia „Čo sa môže v kampaniach naučiť verejná správa?“ od Tomáša Peciar, z Oddelenia správy komunikácii, Magistrátu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy. Poslednou prednášajúcou bola Jitka Vrtalová (CityChangers), ktorá nám porozprávala „Ako urobiť z politika ambasádora cyklodopravy“.
Jesennej školy cyklodopravy sa priebežne v každom bloku zúčastnilo približne 50-55 účastníkov. Tí účastníci, ktorí absolvovali celý vzdelávací cyklus získali Certifikát Jesennej školy cyklodopravy.
Vzhľadom na záujem o vzdelávanie a popularitu Jesennej školy cyklodopravy, v budúcom roku plánujeme jej pokračovanie, tzv. Jarnú škola cyklodopravy, ktorá bude zameraná na špecifickejšie témy, ako sú napr. zdravotníctvo – vplyv udržateľnej mobility na zdravie jednotlivcov a spoločnosti, dáta – rôzne druhy a potreba ich využitia, majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov pod cyklotrasami a pod. Ďalšie témy budú určené na základe spätnej väzby účastníkov, ktorú momentálne vyhodnocujeme.
Trnavský samosprávny kraj a Cyklokoordinátorka TTSK Silvia Prokopová za pomoc a súčinnosť ďakuje:
12.10.2022 - Článok
21.01.2019 - Článok
27.09.2022 - Stránka
20.03.2023 - Článok
15.11.2021 - Stránka
21.06.2022 - Stránka
23.02.2023 - Článok
21.02.2022 - Organizácia
21.02.2022 - Organizácia