Noc výskumníkov

Publikované: 08.12.2022 | Naposledy aktualizované 08.12.2022

Sedem dní… Približne toľko trvá, kým sa dostaví zreteľný účinok po aplikácií botulotoxínu. Viditeľne hladšia pleť, bez vrások… Škoda, že tento zákrok v pláne nebol. Sedem dní. Toľko ubehlo aj od Európskej noci výskumníkov. Hoci je botox dnes dôležitou súčasťou kozmetického priemyslu, je to neurotoxín. Je však úplne bezpečný, pokiaľ sa vyrobí a podá profesionálne. To a mnohé ďalšie zaujímavosti zo sveta toxikológie objasnil prof. Ing. Maroš Soldán, PhD. z Materiálovotechnologickej fakulty so sídlom v Trnave STU. Svojou návštevou v rámci Európskej noci výskumníkov nás potešili aj interní doktorandi Ing. Kristína Šefčovičová, Ing. Zuzana Sanny a Ing. Juraj Michálek, ktorí priblížili svoju vedeckú prácu.

Neexistuje jed ani liek. Iba dávka látky odlišuje jed od lieku. Je zvláštne, ako človeku utkvejú v pamäti niektoré detaily. Záplava neznámych vnemov. Jedovaté ticho, ktoré po doznievajúcich slovách viselo vo vzduchu. Ticho, ktoré sa v histórii stalo zvukom horkého triumfu – jedov božského pôvodu, v malých dávkach podávaných do nápojov sily a odvahy.

Začítajte sa so zatajeným dychom a vychutnajte si očami študentky Moniky Hulíkovej z triedy 5. DA.
Mgr. Róbert Knap

Monika Hulíková

Informačný kokteil dňa

Dosis sola facit venenum. Paracelsus, 1538

30. september. Pre študenta GymnáziaJána Hollého vcelku normálne ráno, ale žiaci bilingválneho štúdia predmetu Seminár a cvičenia z chémie a iní zvedavci majú na dnes menej tradičný program.

Pod záštitou Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity je Európska noc výskumníkov opäť  aj v našej škole. Razom sme ponorení do tmy. Šero jesene sa vkradlo i do Spoločenskej miestnosti. Jediné svetlo prichádza od plátna a z nedočkavých očí.

Toxikológii, čiže, náuke o jedoch zasvätil pán profesor Maroš Soldán svoju prednášku. Jej obsahom ale neboli žiadne zložité vzorce zlúčenín, reakčné schémy či teória. Za jednu vyučovaciu hodinu nás vzal na prelet celou históriou jedov – bylinných, syntetických, aj mikrobiálnych. A čo spája rímskeho cisára Claudia, starogréckeho filozofa Sokrata a moderný japonský kult Aum Shinrikyo? Práve jedy… a nezáleží, či ich požívali, alebo používali.

Piatok, 7. október, 2022

Celý príbeh, ktorý sa odohral v Grécku, sa vynoril v šialených útržkoch a zlomkoch. Pamäť pokrivil alkohol a vzrušenie, ktoré sa premenilo v strach. Strach o vlastný život. Vládca Pontu Mithridatés VI. sa preslávil ako odporca Rimanov. K svojim nepriateľom i príbuzným sa správal nesmierne kruto. Zrejme preto sa celý život bál, že ho niekto otrávi…

Traduje sa, že zhruba okolo štrnástich rokov začal ako mladý princ pociťovať po každom jedle v bruchu kŕče. Vlastná matka sa ho snaží otráviť, aby mohla sama ďalej nerušene vládnuť! Mithridatés utečie do hôr, kde sa sedem rokov skrýva. Práve tam sa údajne začal po prvýkrát zaujímať o účinky najrôznejších jedov. Postupne sa mu tiež podarí získať priazeň vojakov, a tak asi v dvadsiatich dvoch rokoch zvrhne matku z trónu a uvrhne ju do väzenia. A čo urobí s mladším bratom? Pre istotu ho dá zabiť. To aby si poistil, že mu mladší súrodenec nebude prekážať. Za manželku si vezme vlastnú sestru. Ono žili šťastne až do smrti, ktoré siaha za poslednú stránku, sa v tomto príbehu neozýva do večnosti. Vražedným chúťkam Mithridésa na dlho neunikne… Už asi po manželstva od svadby nechá Mithridatés svoju sestru a manželku zabiť. Dôvod? Vraj si našla milenca. Pontský kráľ sa však neobmedzuje iba na vraždenie príbuzných. Podarí sa mu podmaniť Galatiu, Frýgiu a Kolchidu. Opitý mocou sa chvastal svojou nesmrteľnosťou. Zhovievavosť si nezachová ani k svojim potomkom. Obviní svojho syna Ariarátha z neschopnosti. Aký trest mu vymeria? Ariaráthes skončí na popravisku.

Mithridatés sa rozhodne nárokovať si na ďalší trón. Tentoraz si však ukusne príliš veľké sústo… Nad neľútostným panovníkom sa pomaly ale isto sťahujú mračná. Po osudnej porážke sa oslabený Mithridatés neúspešne pokúša vyjednávať s Rimanmi. Nezostáva mu nič iné než sa pokúsiť zachovať si aspoň česť. Spolu so svojimi dvoma dcérami sa rozhodne spáchať samovraždu. Na odchod na vecnosť si zvolí jed. Ale ojha! Zatiaľ čo princezné umrú, Mithridatés otravu prežije.

Pontský kráľ si počas života vypestoval odolnosť voči jedom. Ako to docielil? Zvieratám, odsúdeným a otrokom podával rôzne jedy tak dlho, až zistil, že pokiaľ človek pravidelne užíva smrtiace prípravky pravidelne v malých dávkach, dokáže ich požiť aj v takom množstve, ktoré by ho inak spoľahlivo zabili. Mithridatés teda nechával svoj organizmus cielene vystaviť pôsobeniu jedov. Nakoniec sa mu však jeho odolnosť vypomstí. Zúfalému kráľovi nezostane nič iné ako požiadať otroka, aby ho prebodol. Tak neslávne skončil obávaný protivník Rimanov...

Obohatení nielen o legendy jedového kráľa ale aj o celú paletu, poznatkov a faktov – smrteľné dávky bežných kuchynských ingrediencií, cesta k objaveniu testovania otravy arzénom a dokonca aj správny protijed pri otrave metanolom… nudy teda naozaj nebolo. Vranovec štvorlistý, bolehlav škvrnitý, palina pravá a ľuľkovec zlomocný. Chcela som ďalej preskúmavať vrstvy jedov v kokteiloch minulosti. Z myšlienok ma vytrhol ostrý kovový zvuk medenej mince vpredu naľavo odo mňa.

Prudko som otočila hlavu a zadívala sa do matného svetla. Zízala som. A to všetci. Zo všetkých možných reakcií som túto  čakala najmenej. Červenkastý plyn, ktorý si užili najmä predné rady. Niekto zalapal po vzduchu. Ema si ukrýva tvár. Pokusy však dopadli vynikajúco, bez ujmy na zdraví a školskom majetku, a dostali sme od pána profesora aj (sladkú) odmenu.

Potom už na rad prišli doktorandi s vlastnými prezentáciami, no od jedov sme sa trochu odklonili. Témy však nebola nemenej zaujímavé. S Ing. Kristínou Šefčovičovou sme sa presunuli sme do oblasti odpadových vôd a jej filtrácie. Prešli sme si technickými stránkami čističiek odpadových vôd, nanočas- ticami, ktoré sa v nich často nachádzajú s Ing. Zuzanou Sanny, či novými, prelomovými metódami filtrácie a čistenia v podaní Ing. Juraja Michálka.

Náš školský deň začal jedmi a skončil odstraňovaním jedovatých látok z našich vôd. Chémia ako vedná disciplína prešla skúškou času a aj v dnešnej dobe neustále prináša inovácie pre náš svet. Fakulta MTF STU v Trnave svojou prednáškou vyslala jasný odkaz budúcim vedcom nášho gymnázia – dvere Slovenskej technickej univerzity sú pre nich otvorené.

Monika Hulíková, 5. DA Mgr. Róbert Knap

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW