Téma násilia na senioroch je čoraz aktuálnejšia

Publikované: 04.02.2019/ Aktualizované: 21.02.2022
4. 2. 2019 – Vo štvrtok 31. januára sa konala konferencia Zneužívanie a násilie na starších, ktorú pripravila Trnavská univerzita v spolupráci s Fórom pre pomoc starším a Trnavským samosprávnym krajom. Konferencia sa venovala téme zvyšovania počtu prípadov psychického a fyzického násilia na senioroch na Slovensku.

Konferenciu príhovorom otvoril minister spravodlivosti Gábor Gál: "Problematika ochrany seniorov je v rezorte spravodlivosti jednou z prioritných tém. Aktuálne sa pripravuje dokument Vecný základ reformy opatrovníckeho práva, ktorý má zlepšiť postavenie osôb so zdravotným postihnutím, ochranu seniorov pred rizikami majetkových podvodov i pred násilím v domácnosti," informoval Gál. 
Župan TTSK Jozef Viskupič vo svojom príhovore zas poukázal na skutočnosť, že Slovensko bude v nasledujúcich desaťročiach jednou z najrýchlejšie starnúcich krajín Európy. "TTSK je aktuálne najstarším krajom v rámci Slovenska". 
Viskupič pokračoval, že pred samosprávou stojí v súvislosti s témou týrania seniorov výzva: "Je našou spoločnou povinnosťou všetkými prostriedkami zabezpečiť, aby sa starší ľudia v našej krajine cítili neohrozene. Je potrebné šíriť osvetu a povedomie, lebo jedným z dôvodov prečo seniori v prípade násilia na nich páchaného nevyhľadajú odbornú pomoc, je nedostatok informácií, ktoré by im pomohli rozpoznať, že už ide o závažný čin."
Podľa štatistík bolo na Slovensku spáchaných na senioroch 1862 trestných činov. Z ankety, ktorú pred časom v komunite seniorov realizovalo Fórum pre pomoc starším, vyplynulo, že takmer 81 percent z nich vedelo o prípadoch zneužívania, týrania a zlého zaobchádzania.
Do programu konferencie boli zaradené aj vystúpenia Róberta Dobrovodského zo sekcie legislatívy Ministerstva spravodlivosti SR o právnych aspektoch fyzického, psychického a ekonomického násilia na senioroch, platnej legislatíve a možných legislatívnych návrhoch, poslankyne NR SR Sone Gáborčákovej s názvom Opatrovateľské služby a starostlivosť o starších v domácom prostredí, Ľubice Rehánkovej o domácom násilí z pohľadu polície i komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzany Stavrovskej o skúsenostiach pri riešení prípadov obetí násilia na zdravotne postihnutých.

Podobné

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW