V Dome hudby odhalili pamätnú tabuľu Zoltánovi Kodályovi

Publikované: 22.09.2017/ Aktualizované: 21.02.2022
22. 9. 2017 – Pamätnú tabuľu známemu maďarskému hudobnému skladateľovi Zoltánovi Kodályovi, ktorý študoval na gymnáziu v Trnave, odhalili vo štvrtok 21. septembra pri príležitosti 135. výročia od jeho narodenia a 50. výročia úmrtia v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského v Trnave. Slávnostného programu sa zúčastnili zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja, Mesta Trnavy, Mesta Galanty, Západoslovnského múzea, maďarskej Győr-Mošon-Šopronskej župy. Príhovoru sa ujal predseda TTSK Tibor Mikuš, podpredseda TTSK Jozef Berenyi a bývalý študent Zoltána Kodályho prof. Ladislav Burlas.
V miestnosti na prízemí zároveň bola sprístupnená výstava o živote a diele Zoltána Kodálya. Po slávnostnom odhalení tabule pokračoval podvečer o 18. hodine program koncertom z tvorby tohto maďarského skladateľa v sále Marianum.
Zoltán Kodály sa narodil 16. decembra 1882 v Kecskeméte v rodine železničného úradníka, prvé roky života prežil v Galante. Rodina sa neskôr presťahovala do Trnavy, kde sa jeho otec stal náčelníkom železničnej stanice. Kodály študoval v Trnave na gymnáziu. Svoje štúdiá dokončil v Budapešti ako učiteľ. Neskôr sa začal venovať zberateľskej činnosti ľudovej hudby z okolia Galanty. Spoločne s Bélom Bartókom zozbierali ľudové piesne, ktoré vyšli pod názvom Maďarské piesne.  
Z tvorby Zoltána Kodálya sa stala najznámejšou kantáta Psalmus Hungaricus, ktorú napísal v roku 1923 pri príležitosti osláv 50. výročia spojenia Pešti a Budína. Významná je aj jeho opera Háry János, ale aj divadelné diela Székely fonó a Czinka Panna balladája.  
Okrem orchestrálnej suity Tance z Galanty vydal v roku 1930 aj Tance z Marosszéku. Jeho sonáta Te Deum, ktorú napísal pri príležitosti 250. výročia oslobodenia Budapešti spod tureckej nadvlády, patrí medzi najkrajšie. Najväčšiu časť jeho tvorby tvoria kantáty a spevy, ale písal aj diela pre klavír a pre hudobné telesá.  
Tvorba Zoltána Kodálya je známa po celom svete. Slávnym sa stal aj vďaka hudobno vzdelávacej reforme, za čo bol v roku 1963 zvolený za prezidenta Medzinárodnej spoločnosti pre hudobnú výchovu.  
Odhalenie pamätnej tabule a koncert z tvorby Zoltána Kodálya pripravili Trnavský samosprávny kraj, Západoslovenské múzeum v Trnave, Trnavská arcidiecéza, Mesto Trnava a Spoločnosť Mikuláša Schneidra Trnavského. 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW